روز 9 دي روز درخشش نسل سوم انقلاب در دفاع از نظام و رهبري

 

روز 9 دي روز درخشش نسل سوم انقلاب در دفاع از نظام و رهبري بود.تولدي دوباره براي انقلاب اسلامي بود.مردم در 9 دي حماسه عاشورايي آفريدند و به افکار خود رنگ حماسي بخشيدند و توانستند به عنوان مردمي متعهد، سيلي محکمي به فتنه‌گران، آشوب طلبان و استکبار جهاني بزنند. بدون شک اگر درايت و بصيرت رهبر معظّم انقلاب و همراهي و هوشياري مردم نبود و آنان با ولايت فقيه همراه نمي‌شدند، آتش فتنه به اين زودي‌ها خاموش نمي‌شد و پيامد منفي بيشتري را براي کشورمان به دنبال داشت. درايت، تدبر، مديريت و مهرباني معظّم‌له در آن مقطع حساس باعث شد جامعه بيشتر از آن اسير فتنه جويي‌هاي دشمنان نشود و بتواند راه خود را ادامه دهد. نهم دي‌ماه به عنوان حماسه عظيم حضور ميليوني مردم در دفاع از آرمانهاي انقلاب و تجديد ميثاق با ولي فقيه، بعد از فتنه انتخابات رياست جمهوري سال 88 در تاريخ انقلاب اسلامي ثبت شده و ماندگار خواهد بود.

حضرت امام صادق (ع) روزگاري در تحليل جنگ جمل با حسرت فرموده بودند؛ زبير با ما بود تا اينكه جوجه‌اش بزرگ شد. او را از راي خود برگرداند (خصال ج 1 ص 157) علي (ع) مراقب نسل سوم انقلاب محمد (ص) بود. ما هم بايد اين مراقبت را داشته باشيم. نخبگان بايد مراقب جوجه‌هاي خود باشند كه دردسر درست نكنند. حضرت علي (ع) تا آخرين لحظات نبرد جمل انتظار داشت طلحه و زبير برگردند. آنها 25 سال در كنار علي (ع) و در دفاع از علي (ع) خاك ولايت را خورده بودند. علي در بازگشت آنها به اردوگاه خود ترديد نداشت اما پسر زبير از يك سو و عده‌اي هم در اردوگاه علي (ع) از سوي ديگر مانع از اين بازگشت شدند.

زبير كسي بود كه علي (ع) درباره او فرمود؛ شمشير زبير غم‌هاي بسياري از چهره پيامبر (ص) زدوده بود. البته زبير هم وقتي برگشت كه فايد نداشت. ما از روي خيرخواهي مي‌گوييم كساني كه خيمه اسلام و انقلاب را رها كرده‌اند و به خيمه آمريكا و اروپا و اهل فتنه رفته‌اند ممكن است روزي پشيمان شوند كه ديگر دير شده است.

راستي چه شد كه ملت در دهه چهارم انقلاب همان علاقه و شيفتگي، همان نشاط و سرزندگي روزهاي نخستين انقلاب را در دفاع از اسلام و نظام و رهبري تجديد كرد و به صورت يك تصوير روشن در برابر دشمن به نمايش گذاشت

اعتقاد داريم اين دست‌هايي كه مردم در محرم و صفر در عزاي امام حسين (ع) به سر و سينه مي‌زنند در حقيقت فرهنگ عاشورا و كربلا و وفاداري و عشق به امام و ولايت را در قلب و سينه خود ذخيره مي‌كنند. اعتقاد داريم اين تجمعات ميليوني در شب‌هاي قدر در مساجد، تكايا و حسينيه‌ها كه براي مظلوميت علي (ع) در ايام ماه  رمضان شكل مي‌گيرد و مردم در عمق جان خود با مولاي خود نجوا مي‌كنند "ما اهل كوفه نيستيم علي تنها بماند " بايد جايي در تاريخ و بزنگاه‌هاي تاريخي ملت ايران خودش را نشان دهد 0ملت ما بيش از هزار سال است كه تمرين مي‌كند اگر عاشورايي رخ داد در كنار حسين (ع) و با ياران حسين بايستد.ملت ما بيش از هزار سال است كه تمرين مي‌كند اگر جنگ جمل يا نهروان يا صفيني رخ داد در ايستادن در كنار علي (ع) ترديد نكند. 9 دي سال 88 يكي از همان روزهايي بود كه ملت احساس كرد در كربلاست و بايد به نداي هل من ناصر ينصرني امام حسين (ع) پاسخ دهد.

شايد علت اصلي شکل گيري حماسه 9 دي در ظاهر انتخابات 88 و اعلام تقلب در انتخابات توسط کساني بود که پيروز انتخابات نبودند به واقع اين صورت مسئله بود و واقعيت چيز ديگري بود. کساني که در انتخابات شرکت نکرده بودند و يا اگر هم رأي دادند، مقصود ديگري داشتند، قصدشان انتخاب رئيس جمهور نبود. مخالفان جمهوري اسلامي ايران بر اين عقيده‌اند که فضاي سياسي ايران در همة زمينه‌ها براي بهره‌برداري و عملياتي کردن الگوهايي چون انقلاب رنگي آماده است.

در فتنة سال 88 تعدادي از خواص مردود، که در انتخابات رياست جمهوري شکست خورده بودند، طغيان کردند؛ همه چيز و همه‌کس را متهم نمودند و حتي حاضر شدند با دشمنان قسم خوردة نظام همسو و همراه شوند و به طور مستقيم از بيگانگان خط بگيرند و به نسخه‌هاي آن عمل کنند و تا حد براندازي نظام پيش روند و کشور را به اغتشاش بکشانند و به قتل و غارت دست بزند، يا از فتنه‌انگيزان و غارتگران حمايت کنند و با سخنان دو پهلو و غير شفاف، فتنه‌گران را حق و خواسته‌هايشان را مشروع و قانوني جلوه دهند تا زمينه را براي فتنه‌گران مساعد سازند.

اما رهبر معظّم انقلاب هوشيارانه و با صلابت و با اقتدار درست يک هفته بعد از برگزاري انتخابات در خطبه‌هاي نماز جمعه، آب پاکي را روي دست ناپاک امريکا و صهيونيست‌ها و بدخواهان داخلي ريختند و در بياناتي نقشه دشمن را نقش بر آب کردند.

همان طور که گفتيم روز 9 دي با توجه به پيش‌زمينه‌هايي که حوادث پس از انتخابات به وجود آورده بود شکل گرفت ؛ از جمله اين پيش‌زمينه‌ها مي‌توان به عواملي همچون زير سؤال بردن اصل دين، نظام مقدس اسلامي و هم چنين اصل ولايت فقيه اشاره کرد که باعث شد مردم ايران با خلق حماسه ماندگار خود، دشمنان قسم خورده نظام اسلامي را مأيوس کنند. از ديگر زمينه‌هاي اصلي شکل‌گيري حماسه 9 دي مي‌توان به هتک حرمت ماه محرم و روز عاشورا اشاره کرد که باعث جريحه‌دار شدن احساسات مذهبي مردم ايران شد. اوج حرکت اين افراد در روز عاشورا گوياي اين بود که آنها معتقد به ارزشها و مظاهر اسلامي از جمله امام حسين(ع) و عاشورا نبودند و به همين دليل روز عزاي حسين(ع) را به جشن تبديل کردند و به صفوف نماز عزاداران و افرادي که بر حسب ظاهر چهره حزب‌اللّهي داشتند، حمله کردند و شعار‌هايي دادند که نشانگر مبارزه اساسي با نظام اسلامي ‌و اصل ولايت بود و همين مردم را به صحنه کشاند.

عوامل فتنه در جامعه اسلامي

با توجه به بخشهايي از دعاي امام سجاد (ع) به چهار عامل و زمينه اصلي فتنه اشاره مي‌شود که عبارت است از:

1-انحراف از هدايت اصلي2. سنگدلي3. نافرماني پروردگار4 . تزلزل و پيمان شکني

مقام معظّم رهبري هم يکي از عوامل مهم ايجاد فتنه را دنياطلبي مي‌داند0 يکي ديگر از عوامل ايجاد زمينه‌هاي فتنه، نافرماني و عصيان در مقابل رهبري اسلامي است. اگر جامعه اسلامي شکرگزار نعمت ولايت الهي باشد و ولايت مداري پيشه کنند، زمينه‌هاي فتنه و بحران اجتماعي از ميان خواهد رفت.

روش‌هاي رويارويي با فتنه

يکي از مهمترين روشهاي رويارويي با فتنه، شناخت راه حقيقي توحيد و داشتن راهبري امين و الهي است که با تمسّک به سيره و سنّت وي، بتوان مسير پر آسيب زمانه فتنه را با امنيت گذراند

دوم ، دشمن شناسي است اگر شناسايي دشمن بدرستي صورت گيرد، مي‌توان در رويارويي با فتنه، ويژگيهاي مختلف دشمن اصلي، توطئه‌ها و نقاط ضعف و قوت و مراکز و منابع و امکانات آن را به خوبي شناخت و از تمامي اين اطلاعات به درستي استفاده کرد.

سوم، داشتن بصيرت فکري و عملي است که سبب تحقق فعلي در اعمال و رفتار انسان مي‌گردد. «بصيرت در عرف سياسي يعني فرد، قدرت تشخيص مسائل پيچيدة سياسي و اجتماعي و قدرت درک فهم درست آن را براي دستيابي به راه صحيح منطبق با عقل و شرع داشته باشد. صاحب بصيرت کسي است که بتواند هنگام فتنه و بحران، حق را از باطل تشخيص دهد و موضع مناسب اتخاذ کند و بتواند در فضاي غبارآلود و در تاريکي‌ها، شاخص‌ها را بشناسد و راه حل مناسب را پيدا کند و به کج راهه نرود

حضور باشکوه مردم نشان داد که درست در روزهايي که همه حرمتها شکسته شد، مردم ايران زنده و بيدار هستند. در روزهايي که همه تعارفات کنار گذاشته شد و فضا چنان آشفته بود که هر کسي که مشکلي با نظام داشت، مي‌توانست از فرصت به دست آمده استفاده کند و مشکلش را نشان بدهد و عليه نظام شعار بدهد، ديديم که چنين نشد.

کساني در حماسه 9 دي به خيابان آمدند و از نظام و رهبري دفاع کردند که شايد از وضعيت معيشتي و مادي خود شکايت داشته باشند، اما آمدند. کساني به خيابان آمدند که شايد از ما و امثال ما، برخوردهاي ناشايستي هم ديده باشند، اما آمدند! کساني به خيابان آمدند که شايد انتظارش را نداشتيم، اما آمدند. قدر اين حضور آگاهانه و اين حماسه باشکوه و اين ملّت بزرگ را بدانيم و شکرگزار آنها باشيم.

ديگر اينکه از مهمترين عوامل پيروزي، حفظ و تداوم انقلاب، دينداري و بيداري و ولايتمداري مردم ايران است. اگر جايگاه بصيرت و بيداري را در دفاع از نظام بويژه در جنگ نرم، بالاتر از دينداري بدانيم به افراط سخن نگفته‌ايم؛ زيرا ديندار بصير و بيدار است که مي‌تواند حق را از باطل تميز دهد و از حق حمايت کند.