بصیرت افزایی بر اثر تقوا

جمعه1398/09/08

امام جمعه  شهرستان گیلانغرب حجت الاسلام والمسلمین  محمد رضا خاص امیری

خطبه اول:  موضوع : *بصیرت افزایی بر اثر تقوا    *

السلام عليکم ورحمتُ اللهِ وبرکاته

أَعُوذُ بِالله مِنَ الشَيطَانِ الرَجيم بِسمِ الله الرَحمنِ الرَحيم الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي لَا يَبْلُغُ مِدْحَتَهُ الْقَائِلُونَ وَ لَا يُحْصِي نَعْمَاءَهُ الْعَادُّونَ وَ لَا يُؤَدِّي حَقَّهُ الْمُجْتَهِدُونَ الَّذِي لَا يُدْرِكُهُ بُعْدُ الْهِمَمِ وَ لَا يَنَالُهُ غَوْصُ الْفِطَنِ الَّذِي لَيْسَ لِصِفَتِهِ حَدٌّ مَحْدُودٌ وَ لَا نَعْتٌ مَوْجُودٌ وَ لَا وَقْتٌ مَعْدُودٌ وَ لَا أَجَلٌ مَمْدُودٌ فَطَرَ الْخَلَائِقَ بِقُدْرَتِهِ وَ نَشَرَ الرِّيَاحَ بِرَحْمَتِهِ وَ وَتَّدَ بِالصُّخُورِ مَيَدَانَ أَرْضِهِ.ثم الصلاه والسلام علی اشرف الانبیاء والمرسیلن العبد الموید والرسول المسددالذی فی السماء احمد وفی الارضین به ابالقاسم المصطفی محمد (صلی الله علیه وآله وسلم )وعلی آله الاطیبین الطاهرین المعصومین سیما بقیه الله فی الارضین ولعن دائم علی اعدائهم اجمعین من الآن الی قیام یوم الدین .

عبادَالله اوصیکم وَنَفسي بِتَقوَي الله (خودم و همه شما خواهران و برادران ديني را به تقواي الهي و پرهيز از  محرّمات دعوت مي کنم.

بسم الله الرحمن الرحیم

قال  الله تبارک  و تعالی

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ يَجْعَلْ لَكُمْ فُرْقَانًا وَيُكَفِّرْ عَنْكُمْ سَيِّئَاتِكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِيمِ ﴿۲۹﴾

اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد اگر از خدا پروا داريد براى شما [نيروى] تشخيص [حق از باطل] قرار مى‏ دهد و گناهانتان را از شما مى‏ زدايد و شما را مى ‏آمرزد و خدا داراى بخشش بزرگ است

در آیات گذشته یک سلسله دستورات حیات بخش که ضامن سعادت مادی و معنوی بود . بیان شد.

1 -  يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَجِيبُوا لِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُمْ لِمَا يُحْيِيكُمْ: بلا و مصائب اجتماعی

2 - وَاتَّقُوا فِتْنَةً لَا تُصِيبَنَّ الَّذِينَ ظَلَمُوا مِنْكُمْ خَاصَّةً: اتش زدن کارگر پمپ بنزین و نگبان شهرداری

3 -   يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَخُونُوا اللَّهَ وَالرَّسُولَ وَتَخُونُوا أَمَانَاتِكُمْ وَأَنْتُمْ تَعْلَمُونَ

اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد به خدا و پيامبر او خيانت مكنيد و [نيز] در امانتهاى خود خيانت نورزيد و خود میدانید [كه نبايد خيانت كرد]به کاربستن موارد اجابت دعوت خدا و رسول – دوری از فتنه و خیانت نکردن به خدا و پیامبر جزء در سایه تقوا میسر نیست در این آیخه اشاره به تقوا و ثمرات آن دارد چهار نتیجه و ثمره برای تقوا بیان شده است . 1 – اگر تقوا داشته باشید به شما فرقان عطائ می کند – شما نورانیت و روشن بینی می بخشد که بتواندید حق را از باطل به خوبی تشخیص دهید. يَجْعَلْ لَكُمْ فُرْقَانًا. فرقان از ماده فَرق است – به معنای چیزی است که به خوبی حق را از باطل جدا می کند.  در مسیری که انسان در حال حرکت است . همیشه پرتگاه ها و بیراهه هایی وجود دارد که  اگر آنها به خوبی  نبیند و نشناسد خطرناک است.  .

دراین راه مهمترین مساله – شناخت حق  و باطل – شناخت نیک و بد – درست و دشمن – شناخت مفید و  زیان بخش و شناخت عوامل سعادت و یا بدبختی است.

مشکل این امت در بسیاری از این موارد انسان گرفتار اشتباه می شود باطل را را به جای حق می پندارد دشمن را به جای دوست  انتخاب می کند و بیراه را  جاده صاف و مستقیم . در اینجا دید و درک نیرومندی لازم است و نورانیت و روشن بینی فوق العاده

ایه فوق بیان می کند . این دید و درک ، ثمره تقوا است کار تقوا است که چنین دیدی به انسان می دهد : اولاً : تقوا مانند آب این غبار را زدوده شده و این دوده تاریک و سیاه که موی چهره را حق نشسته را از میان می برد و دیدن چهره حق روشن است . جمال یار ندارد حجاب و پرده ولی * غبار ره بنشان تا نظر توانی کرد.

ثانیاً : قلب ادمی همچون آیینه است وجود پروردگار هستی چون آفتاب عالم گیر اگر آیینه زنگار هوی و هوس تیره و تارکند نوری در آن منعکس نخواهد شد . تقوا باعث می شود زنگار ها از میان برود و نور خیره کنند آن آفتاب پر فروغ در آن منعکس می گردد.

بنا بر این  اثرات تقوا در سوره بقره 282  :

وَاتَّقُوا اللَّهَ وَيُعَلِّمُكُمُ اللَّهُ : تقوا داشته باشید خداوند به شما تعلیم می دهد.

در نهج البلاغه حضرت علی می فرماید.:   أَكْثَرُ مَصَارِعِ الْعُقُولِ تَحْتَ بُرُوقِ الْمَطَامِعِ. بيشترين قربانگاه عقل ها در پرتو طمع هاست.                  زمین خوردن عقل ها بخاطر برق طمع است که چشم عقل را از کار می اندازد و پرتگاه ها و لغزش گاه ها را نمی بیند.

متاسفانه بعضی فکر می کنند و ادم با تقوا کسی است که زیان بدن و لباس خود را آب بکشد و همه چیز و همه کس را  نحس و مشکوک بداند در مسائل اجتماعی به انزوا در آیند و دست به سیاه و سفید نزند و در برابر هر مساله ای سکوت اختیار کند – چنین تقوایی نه اگاهی می آفریند نه روشن بینی و فرمان و جدایی حق از باطل .

2 – دومین پاداش پرهیزگاران : خداوند گناه شما را می پوشاند و آثار انرا از وجود شما بر می دارد . یکفِّرَ عَنْکمْ سَیئاتِکمْ

3 – شمائ را مشمول امرزش خود قرار می دهد.  یَغفِر لَکم

4 -  پاداش های فراوان  دیگری در انتظار شماست که جزء خدا نمی داند زیرا خداوند دارای فضل و بخشش عظیم است

بعضی از مفسران فرمودند: میان تکفیر و سیئات و غفران چه تفاوتی است

قول اول – اولی اشاره به پرده پوشی در دنیا و دومی اشاره به رهایی از مجازات در آخرت است

قول دوم : تکفیر و سیئات اشاره به آثار روانی و اجتماعی گناهان دارد که در پرتو تقوا را از میان می رود – غفران – اشاره به مساله عفو و بخشش خداوند و رهایی از مجازات است .

بِسمِ الله الرَحمنِ الرَحيمِ

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿۱﴾ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿۲﴾ لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ ﴿۳﴾ وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ ﴿۴﴾

خطبه دوم سیاسی :

بِسمِ الله الرَحمنِ الرَحيمِ الحَمدُلله رَبِ العَالَمِين  الحمدلله الذی جعل اللیل لباسا والنوم سباتا وجعل النهار نشورا لک الحمد ان بعثتنی من مرقدی ولوشئت جعلته سرمدا حمدا دائما لاینقطع ابدا ولایحصی له الخلائق عددا .اشهد ان لا اله الا الله وحده لاشریک له  الاها واحدا  احدا صمدا فردا  حیا قیوما دائما ابدا ولم یتخذ شریک ولا ولدا واشهد ان محمدا عبده ورسوله ارسله بالهدی ودین الحق لیظهره علی الدین  ولوکره المشرکون بشیرا ونذیرا بین یدی الساعه

وَالصَّلاةُ وَالسَلام علي  اشرف الانبیا والمرسلین العبد الموید والرسول المسدد الذی فی السماء احمد وفی الارضین به ابالقاسم المصطفی محمد (صلی الله علیه وآله وسلم )َ والاصلاه والسلام علی وصی رسول رب العالمین یعسوب الدین عین الله وجه الله اسد الله الغالب أَمِيرِالمُومِنِين علی بی بن ابیطالب علیه السلام وصل   عَلي فاطِمَةَالزَهرا سَيِدَةِ نِساءالعَالَمِين وَصل علی سبطی نبی رحمه وسیدی شباب اهل الجنه والحسن والحسین وَعَلي عَلي بنَ الحُسَينِ  وَمُحمَّد بنِ عَلي وَجَعفَرِبنِ مُحمَّد وَمُوسَي بنِ جَعفَر وَعَلي بنِ مُوسَي وَمُحمَّدبنِ عَلي وَعَلي بنِ مُحمَّد وَ الحَسَنِ بنِ عَلي وَالخَلَّفَ الحُجَة أيُهَا القَائِمُ المُنتَظِرَ المَهدي صَلَّواتُ الله عَلَيهِم أجمَعيِن.

اللهم احفظ واید  وانصرقائدناالخامنه ای (حفظه الله)

عِبَّادَالله اوصیکم  وَنَفسي بِتَقوَي الله (خودم وهمه شما خواهران و برادران ديني را به تقواي الهي و پرهيز از  محرّمات  دعوت می کنم.

بسم الله الرحمن الرحیم

تشکر از ملت بزرگ ایران ملت با بصیرت ملتی که نشان داده است،  در لحظه های سخت پشتیبان نظام و انقلاب و رهبری است و همچنین تقدیر و تشکر از مردم عزیز دومین شهر مقاوم که با حضور حماسی خود افتخاری دیگربرافتخارات خود افزود انشاالله که مسئولین محترم قدردان مردم عزیز باشند و بتوانندخدمتگذارخوبی برای مردم باشندودرپایان خدمت بتوانند رضایت مردم را در پرونده خود داشته باشند اما پنجشنبه ۸ ربیع الثانی ولادت با سعادت آقا امام حسن عسکری در سال ۲۳۲ه ق همچنین میلاد حضرت عبدالعظیم حسنی را داریم که به عنوان سرباز ولایت و امامت  وشهادت آیت الله مدرس به دستور رضاخان روز مجلس شورای اسلامی .

حفظ و بقای اسلام و و تشیع  بوسیله مجاهدت اهل بیت علیه السلام و یاران باوفای اهل بیت می باشد به خصوص مجاهدت مضاعف انسان ۲۵۰ ساله در عصر امامت امام حسن عسکری علیه السلام شرایط ویژه امام حسن عسکری در آستانه زمان انتقال از عصر حضور به عصر غیبت به سه دلیل مجاهدت مضاعفی داشتند:

الف --مهم و حیاتی بودن این  تغییرعصری از جوانب مختلف.

ب -کوتاه بودن مدت اجرای این کار کوتاه ترین دوران امامت امامان در دوران ۶ ساله ی امام حسن عسکری.

ج-- شرایط حاد سیاسی واعمال اختناق شدید و کنترل کامل روی حضرت تا آنجا که ایشان به خوبی می دید حکومت بنی عباس برای یافتن حضرت مهدی موعود که رسول گرامی اسلام به آمدنش و قیامش به قسط وداد بشارت داده بود سعی وافری داشت.

برنامه ریزی امام حسن عسکری علیه السلام در خصوص مسائل مربوط به حضرت مهدی موعود شامل چند گام می شود گام اول: بیان روایات بشارت دهنده به وجود مبارک حضرت مهدی قبل از ولادت فرخنده ایشان.

گام دوم :خبر دادن از ولادت آن حضرت و نشر این خبر بین شیعیان به صورت خاص البته بدون دیدن حضرت.

گام سوم :شهادت گرفتن  خواص و برخی  از عوام بعد از ولادت و رویت شخص امام مهدی.

گام چهارم: زمینه سازی برای دیدار با حضرت مهدی در طول ۵ سال از سوی بعضی خواص شیعه .

گام پنجم :برنامه ریزی برای ارتباط با امام0بواسطه وکیلان امام عسکری.

گام ششم: بیانات و احادیثی که شیعیان را از آنچه بعدا برایشان پیش می آیدو آنچه را که در آینده برای امام قائم آنها به وقوع خواهد پیوست آگاه می‌نمود .

گام هفتم: اجرایی نمودن ساز و کار سیستم رهبری امامان حاضر تا بتواند پاسخگوی نیازهای شیعیان در طول غیبت باشد.

مجاهدت یاران خاص حضرت ,حضرت عبدالعظیم .

حضرت عبدالعظیم ستاره درخشان امامزادگان انقلابی به تعبیر رهبر انقلاب ستاره درخشان از خاندان پیامبر اسلام که به تصریح امام هادی علیه السلام زیارت مرقد عبدالعظیم به مثابه زیارت مرقد حضرت سیدالشهدا در کربلاست کتاب کامل الزیارات   جایگاه مهم مجلس در نظام اسلامی که در راس امور است در گام دوم انقلاب نقش بسزایی دارد انتخابات مجلس یازدهم سنگ‌بنای انتخابات تراز گام دوم انقلاب:

یک انتخابات شاخص مردم سالاری دینی و علم مردمی بودن نظام است مشاهده بالا و معیار در کلیه انتخابات در چند سال گذشته از افتخارات نظام اسلامی است.

۲- این انتخابات اولین انتخابات گام دوم انقلاب است و از اهمیت ویژه ای برخوردار است دقت و حساسیت داوطلبان نمایندگی برای ورود به این عرصه خطیر قانون‌گرایی و عمل به مر قانون توسط عوامل اجرایی و نظارت به ویژه شورای محترم نگهبان می تواند انتخابات نمونه و مجلس تراز انقلاب اسلامی را رقم بزند این انتخابات و مجلس درحکم سنگ‌بنای انتخابات آینده و مجالس آینده انقلاب اسلامی و حتی تاثیر گذار در انتخابات ریاست‌جمهوری و دیگر انتخابات است .

ویژگی های برجسته حضرت عبدالعظیم یک جایگاه علمی امام هادی علیه السلام به حمادرازی فرمودند:

هر گاه در محل زندگی خود شهر ری درکاردینی با مشکلی مواجه شدی آن را از عبدالعظیم حسنی بپرس و سلام مرا به او برسان .

۲-ارتباط با امام زمانش: جریان عرضه داشتن اعتقادات به امام هادی علیه السلام و ارتباط مستمر با امام زمان تا آنجا که ایشان را چنین خطاب می کردند یا اباالقاسم انت ولینا حقا .

۳-جهاد با طاغوت تا شهادت  در منتخب طریحی آمده .

اما دشمن و جنگ های دشمن نسل چهارم جنگ ها حمله به افکار و اراده ها چند نکته قابل بیان است یک نسل چهارم جنگ ها آخرین نسل از نسل های جنگ هاست که باشه  نسل قبلی خود تفاوت های زیادی دارد .

نسل چهارم: جنگ ها در دوران استعمار فرانو تمرکز اصلی خود را برای اطلاعات و ارتباطات و کار شبکه قرار داده هدف اصلی تسخیر افکار و انگیزه ها و مغلوب سازی اراده سیاسی مردم برای تغییرات سیاسی در کشورهاست .

۳-در حوادث ناامن سازی اخیر در ایران اسلامی در پی حوادث لبنان و عراق اتفاق افتاد جلوه هایی از نسل چهارم جنگ ها مشاهده کردیم که با لطف الهی و عنایت امام زمان و هدایت حکیمانه رهبر انقلاب و بصیرت مردم انقلابی ایران وبیداری نیروهای نظامی و انتظامی سربازان گمنام امام زمان  بار دیگر دفع وخنثی شد و به حول و قوه الهی و به طور قطع  این آرزو را با خود به گور خواهند برد.

نکته قابل توجه ,توجه به شبکه ملی اطلاعات وظیفه بر زمین مانده زیرا اهمیت فضای مجازی اهمیت انقلاب اسلامی دارد و بیش از ۱۵ سال است از مطالبات رهبر معظم انقلاب می باشد همان طور که باید مادر بنزین برق انرژی و کشاورزی صنایع در نظامی و دفاعی خودکفا شویم در این قسمت هم باید خودکفا بشویم.

اما نقطه ضعف کشور ما امروز بحث اقتصادی است الان وقت آن رسیده است که اصلی ترین راهبرد فراروی کشور یعنی مصون سازی اقتصاد به اجرا در بیاید مذاکره با غرب به مرور زمان عدم نتیجه بخشی خود را علیرغم تاکیدات رهبر معظم انقلاب به اثبات رساند.الان هم اگرچه دور زدن تحریم ها به صورت مقطعی نتیجه بخش است اما تنها راه خودکفایی اقتصادی است ایشان فرمودند: دور زدن تحریم و خودکفایی و مسئول سازی کشور در مقابل تحریم ها یک راهبرد است باید کاری کرد که در مقابل تحریمها آسیب پذیر نباشیم.

چهار راه کار:

یک رونق تولید ملی و استفاده از ظرفیت‌های داخلی و درون زایی.

۲- بهره برداری حداکثری از ظرفیت نیروی انسانی کشور.

۳-اطمینان بخشی با وضع سیاست‌ها و قوانین با ثبات و پایداری اقتصادی. استفاده از ظرفیت های نهفته مردمی. کاری که دولت  می توانستند برای منابع درآمدی خود را جایگزین کنند دولت با ورصد تراکنشهای بانکی به مبارزه با فرار مالیاتی می‌پرداخت به ادعای سازمان امور مالیاتی درآمد چهل هزار میلیاردی به دنبال داشت و از طرفی می‌توانست حذف معافیت های غیر ضروری چون برخی معافیت ها در مناطق آزاد مالیات بر عایدی سرمایه مالیات در مجموع درآمد مالیات بر خانه های خالی چندین هزار میلیارد تومان درآمد به دست می آورد و کسری بودجه خود را جبران می کند .

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ   :

وَالْعَصْرِإِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْرٍإِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ