* میلاد با سعادت پیامبر اسلام و امام جعفر صادق علیه السلام *

جمعه 1398/08/24

امام جمعه شهرستان گیلانغرب حجت الاسلام والمسلمین محمد رضا خاص امیری

خطبه اول: موضوع : * میلاد با سعادت پیامبر اسلام و امام جعفر صادق علیه السلام *

السلام عليکم ورحمتُ اللهِ وبرکاته

أَعُوذُ بِالله مِنَ الشَيطَانِ الرَجيم بِسمِ الله الرَحمنِ الرَحيم الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي لَا يَبْلُغُ مِدْحَتَهُ الْقَائِلُونَ وَ لَا يُحْصِي نَعْمَاءَهُ الْعَادُّونَ وَ لَا يُؤَدِّي حَقَّهُ الْمُجْتَهِدُونَ الَّذِي لَا يُدْرِكُهُ بُعْدُ الْهِمَمِ وَ لَا يَنَالُهُ غَوْصُ الْفِطَنِ الَّذِي لَيْسَ لِصِفَتِهِ حَدٌّ مَحْدُودٌ وَ لَا نَعْتٌ مَوْجُودٌ وَ لَا وَقْتٌ مَعْدُودٌ وَ لَا أَجَلٌ مَمْدُودٌ فَطَرَ الْخَلَائِقَ بِقُدْرَتِهِ وَ نَشَرَ الرِّيَاحَ بِرَحْمَتِهِ وَ وَتَّدَ بِالصُّخُورِ مَيَدَانَ أَرْضِهِ.ثم الصلاه والسلام علی اشرف الانبیاء والمرسیلن العبد الموید والرسول المسددالذی فی السماء احمد وفی الارضین به ابالقاسم المصطفی محمد (صلی الله علیه وآله وسلم )وعلی آله الاطیبین الطاهرین المعصومین سیما بقیه الله فی الارضین ولعن دائم علی اعدائهم اجمعین من الآن الی قیام یوم الدین .

عبادَالله اوصیکم وَنَفسي بِتَقوَي الله (خودم و همه شما خواهران و برادران ديني را به تقواي الهي و پرهيز از محرّمات دعوت مي کنم.

بسم الله الرحمن الرحیم

قال  الله تبارک  و تعالی : لَقَد جاءکم رسولً مِن انفسکُم  عزیزٌ علیه ما عَنتُم حریصٌ علیکم بالمومنین رئوفٌ رحیم

به یقین رسولی از خود شما به سویتان آمد- که رنج های شما بر او سخت است  اصرار برهدایت شما دارد نسبت به مومنان رئوف مهربان است .

بَلَغَ العلی بکماله کشف الدجی بجمالهِ حَسُت جمیع خصاله صَلّوا علیه و آله . به سبب کما لش به بلندی رسد - - باروی نکوی خود تیرگی ها را بر طرف ساخت همه روشهایش نیکوست

مَلک سماء سائل درک سائل در و خاک محضرت به فدای عترت اطهرت

اهل بیت و سوره کوثرت- تو رسول و مصطفی الامجَدی :  به فدای نور محمدی

نکته 1 به تمام اعم از مومنان کافران و منافقان گوشزد می کند می که : سختیگیر های پیامبر و قرآن همه بخاطر عشق و علاقه پیامبر هدایت و تربیت و تکامل است.

نکته 2 به پیامبر اسلام هم خبر می دهد.از کشی ها و عصیان های مردم نگران و ناراحت نباش بدان در هر حال خداوند پشتیبان و یاور اوست.

در آیه نخست روی سخن مردم به مردم است می گوید پیامبر ی از خودتان به سوی شما آمد به جای منکم من انفسکم اشاره به ارتباط شدید پیامبر با مردم گویی پاره ی از جان مردم است و از روح جامعه در شکل پیامبر ظاهر شده است تمتم دردها را می داند از مشکلات اتات آگاه است در ناراحتیها و غم های آنان شریک است .

 

چهار قسمت دیگر از صفات ممتاز پیامبر اسلام : 1 هر گونه ناراحتی و زیان و ضرری به شما می رسد برای او سخت و ناراحت کننده است . نه تنها از ناراحتی شما خشنود نمی شود بلکه بی تفاوت هم نیست و به شدت از رنج های شما رنج می برد و هدف از جنگ های طاقت فرسا برای نجات شما و رهایی از چنگال ظلم و ستم و گناه و بدبختی است. 2 حریصٌ علیکم : سخت به هدایت شما علاقه مند است . حرص در لغت شدت علاقه به چیزی و در اینجا به صورت مطلق آمده است : یعنی هر گونه خیر و سعادت شما و پیشرفت و ترقی و خوشبختیتان عشق می ورزد 3و4 بالمومنین رئوف و رحیم مفسران بیان می فرمایند: رئوف اشاره  به محبت و لطف مخصوص در مورد فرمانبرداران رحیم اشاره به رحمت در مقابل گناهکاران می باشد.

شیوه تربیتی و اصلاحی پیامبر در جامعه عربستان ( حجاز آن روز)

خانه خدا جای 360 بت بود در طائف بت لات بود در مسیر مکه و مدینه منات عزی در مسجد الحرام هُبَل افتخارشان عبد المنات عبد العزی

پیامبر اسلام فرمود هیچ پیامبری به اندازه من اذیت نشد ، علامه طباطبایی در کتاب مهر تابان می فرماید : بعضی از انبیاء را داخل دیگ انداختند و سوزاندند بعضی را وسط درخت گذاشتند و اره کردند بعضی ها را داخل چاه انداختند ، فقط اذیت جسمی نبود بلکه اذیت روحی پیامبر با آن مقام والا ، با یک چنین انسانی های جاهل هم کلام شوند

مثلاً بلا تشبیه پرفسور سمیعی بیاید با یک انسان معمولی آموزش بدهد به جای دانشجوهای سال آخر و گوش به حرف هم نباشد و نخواهد هم گوش بدهد و اینگونه پیامبر اسلام از آینده اهل بیت عصمت و طهارت هم خبر داشته باشد . افراد را بشناسد و افراد هم حضور داشته باشند .

یکی از روشهای تربیتی پیامبر اسلام : بشارت و انذار بوده است ، قرآن مکرر در این موضوع تأکید دارد . انا ارسلناک شاهداً و مبشراً و نذیراً- برای کسی که کار خوب انجام می دهد مبشر برای کسی که کار ناپسند انجام می دهد و نذیری حتی اگر یک بچه یک دوساله هم می فهمد اگر سلام کرد و تحویل گرفتی یک کار خوب انجام داده و اگر کار ناپسندی انجام داد و به سمت سوی  برق و چاقو و آتش رفت او را تنبیه کردی یک کار بد انجام داده است.

واقعاً بعضی ها بودند نمی دانستند بت پرستی بد است زنده دفن کردن و فرزندان بد است قرآن می فرماید: زُین لهُ سوء عَمَمله فراهُ حَسَناً اصلاً کار نیک و پسندیده می دیدند.

تشویق پیامبر برای جوانان:

جوانی داشت نماز می خواند بعد از نماز دعای  قشنگی کرد رسول خدا صدایش کرد فرمود : مرحبا بک لحُسن ثنائک : بارک الله چقدر قشنگ دعا می خوانی جوان محتاج توجه است تا آخر عمر فراموش نمی کند

قال . الله و تبارک و تعالی :

بِسمِ الله الرَحمنِ الرَحيمِ

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿۱ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿۲ لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ ﴿۳ وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ ﴿۴

خطبه دوم سیاسی :

بِسمِ الله الرَحمنِ الرَحيمِ الحَمدُلله رَبِ العَالَمِين الحمدلله الذی جعل اللیل لباسا والنوم سباتا وجعل النهار نشورا لک الحمد ان بعثتنی من مرقدی ولوشئت جعلته سرمدا حمدا دائما لاینقطع ابدا ولایحصی له الخلائق عددا .اشهد ان لا اله الا الله وحده لاشریک له الاها واحدا احدا صمدا فردا حیا قیوما دائما ابدا ولم یتخذ شریک ولا ولدا واشهد ان محمدا عبده ورسوله ارسله بالهدی ودین الحق لیظهره علی الدین ولوکره المشرکون بشیرا ونذیرا بین یدی الساعه

وَالصَّلاةُ وَالسَلام علي اشرف الانبیا والمرسلین العبد الموید والرسول المسدد الذی فی السماء احمد وفی الارضین به ابالقاسم المصطفی محمد (صلی الله علیه وآله وسلم )َ والاصلاه والسلام علی وصی رسول رب العالمین یعسوب الدین عین الله وجه الله اسد الله الغالب أَمِيرِالمُومِنِين علی بی بن ابیطالب علیه السلام وصل عَلي فاطِمَةَالزَهرا سَيِدَةِ نِساءالعَالَمِين وَصل علی سبطی نبی رحمه وسیدی شباب اهل الجنه والحسن والحسین وَعَلي عَلي بنَ الحُسَينِ وَمُحمَّد بنِ عَلي وَجَعفَرِبنِ مُحمَّد وَمُوسَي بنِ جَعفَر وَعَلي بنِ مُوسَي وَمُحمَّدبنِ عَلي وَعَلي بنِ مُحمَّد وَ الحَسَنِ بنِ عَلي وَالخَلَّفَ الحُجَة أيُهَا القَائِمُ المُنتَظِرَ المَهدي صَلَّواتُ الله عَلَيهِم أجمَعيِن.

اللهم احفظ واید وانصرقائدناالخامنه ای (حفظه الله)

عِبَّادَالله اوصیکم وَنَفسي بِتَقوَي الله (خودم وهمه شما خواهران و برادران ديني را به تقواي الهي و پرهيز از محرّمات دعوت می کنم.

بسم الله الرحمن الرحیم

میلاد باپیامبر اسلام  وآقا امام جعفرصادق علیهم السلام وهمچنین ۲۹ آبان آغاز هفته بسیج رهبرانقلاب علت شکست ناپذیری انقلاب اسلامی رابه برکت تفکر بسیجی میداندوهرفرد ایرانی بالقوه یک بسیجی است و جهت حرکت مقابله بااستکبارواذناب اودرداخل و خارج است

هدف از تشکیل حکومت پیامبر اسلام و جمهوری اسلامی ایران :

امیرالمومنین در نامه خود به مالک اشتر نهج البلاغه نامه ۵۳ می فرماید:

لن تقدس امه لایوخذللضعیف فیهاحقه من القویغیرمتتعتع :

یعنی اگر در جامعه ای دیدید انسانی دارای موقعیت اجتماعی و قدرت سیاسی نیست یک انسان معمولی نمی تواند حق خود را بدون لکنت زبان بگیرد این جامعه موفق و رستگار نیست .

در جامعه اسلامی همه بدون هیچ گونه تفاوت و تمایزی فرزندان یک محیط و اعضای یک پیکرند جامعه ایده آل جامعه ای است که در آن استثمار زور قلدری استبداد و حکومت مطلقه یک یا چند انسان بر انسان های دیگر- جمع ثروت در کنار محرومیت ها و مستمندی های طبقات مستضعف نباشد.

امیرالمومنین علی بن ابیطالب علیه السلام می فرماید:

ما رایت موفوره الا وبجانبها حق مضیع : من هیچ جاثروتی انباشته ندیدم مگر آنکه در کنار آن حق ضایع شده ای را دیدم در جامعه اسلامی همه موظف اند از حقوق ضعفا محرومان و ستم دیدگان دفاع کنند و کسی حق ندارد بگوید مرا دردسرهای خودم بس است و نمی رسم به کارهای دیگران بپردازم تشکر از پاسداران گمنام امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف یک عملیات پیچیده و هوشمندانه شامل بازگرداندن و دستگیری مفسد بزرگ اقتصادی پس از مفسد بزرگ سیاسی( زم)و ایجاد امیدواری نسبت به برخورد با  اخلالگران بزرگ فرهنگی اخبار امیدبخش و نشاط آفرین این روزها برای مردم و نخبگان هست.لذاضمن قدرشناسی از فرزندان انقلابی ملت در سازمان مقتدر و قدرتمند اطلاعات سپاه از قوه قضاییه که باقدرت و مدبرانه وارد میدان این مبارزه مقدس شده با تمام وجود حمایت کرده و محاکمه فوری و بدون ملاحظه این مفسدان را به عنوان مطالبه به حق مردم عزیزمان خواستاریم

نقش مهم قوه قضاییه در تحقق اقتصاد مقاومتی با اجرای عدالت اقتصادی: عملکرد قوه قضاییه در مبارزه با فساد اقتصادی:

۱- با توجه به دستاوردهای مهم قوه قضاییه در عرصه اجرا و برقراری عدالت اقتصادی می توان دریافت که این اقدامات قوه نه تنها برخورد نمایشی ظاهری نبوده بلکه اقدامات جدی و با برنامه‌ریزی درست و مناسب است که اگر با حمایت اطلاعاتی و امنیتی و اجرایی نهادهای دیگر نظام اسلامی همراه شود نتایج بیشتری به همراه دارد.

دوم این اقدامات گویای آن است ایجاد اعتماد سازی در میان عموم مردم و به خصوص فعالان عرصه اقتصادی از نهادهای مسئول قوه قضاییه بویژه در شرایط تحریم و فشار اقتصادی  علاوه بر آن که اعتماد عمومی به کار و تلاش در عرصه اقتصادی ایجاد می‌کند توطئه ها و برنامه‌های دشمنان در فاصله انداختن بین مردم و مسئولان نظام اسلامی را سرکوب خواهد نمود.

سوم- ضمن تشکر و تقدیر از برنامه‌ها و اقدامات انقلابی قوه قضاییه و رئیس محترم قوه قضائیه حضرت آیت الله رئیسی امیدواریم با قوت و قاطعیت و صلابت بیشتر بدون توجه به دو قطبی سازی های کاذب با مبارزه بی امان و مستمر برای ریشه کنی فساد در هر سطح و جایگاه شرایط بهتری رابرای تحقق عدالت اقتصادی و اقتصاد مقاومتی فراهم و موجبات اعتماد آفرینی بیشتر مردم انقلابی و صبور ایران اسلامی را فراهم آورد.

راه اندازی فردولازم اما ناکافی:دولتمردان ما باید به جای یک اقدام, بسته ای از اقداماتی که از بازدارندگی بیشتری برخوردار باشد را ارائه و انجام دادمانند: کاهش نظارت بازرسی ;غنی سازی تا بیست درصد ; استفاده از سانتریفیوژهای نسل جدید نمونه هایی از این اقدامات است.

بایدمعلوم شودپایان صبر راهبردی و گام‌های بازدارنده ایران به اتمام رسیده است و به انتظار نگه داشتن کشور و چشم دوختن به وعده های دشمن رکود  و توقف اقتصادی تولید در پی خواهد داشت.

گرداب سکوت ترفند پیچیده برای اولویت انگاری اکثریت:

نظریه ای در علوم ارتباطات است که یک بانوی آلمانی صاحب نظردر این رشته در سال ۱۹۷۳ آن را مطرح کردوی در این نظریه معتقد است که قدرت رسانه آنقدر زیاد است که می‌تواند عقاید و نظراتی را که مخالف تشخیص می دهد به گوشه ای  برده وبه مارپیچ انزواوتنهایی و سکوت کشانده مانند:

۱-درحالی که حکومت صدام دیکتاتور ترین حکومت تاریخ عراق بود و دولت کنونی دموکراتیک ترین دولت عراق در سال اخیر بوده به گونه ای فضاسازی رسانه‌ای می‌شود که کمتر کسی می‌تواند از دولت حمایت کرده و نقاط مثبت آن را بگویید.

۲- در داخل کشور به گونه‌ای فضاسازی شده که عده زیادی از انقلابیون در دفاع از انقلاب اسلامی به تردید یا سکوت تن داده اند .

۳-در فضای مجازی و تصویری  طوری درباره حجاب جومنفی به وجود می‌آورند که دختر مسلمان در مدرسه و دانشگاه  برای استفاده از چادر  که دوست دارد به تردید می افتد.

۴- یک فوتبالیست که شادی پس از گل زدنش را با شعار اطاعت از رهبری ابراز می‌کند چنان جوی بر علیه او ایجاد می شود که پشیمان می شود.

۵- یک هنرمند به کربلا و زیارت می‌رود عکس خود را در فضای مجازی میگذارد به ده ها دروغ و تهمت نواخته می شود.

6- نقاط ضعف و ناهنجاری های موجود فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی آن گونه درشت نمایی و سیاه‌نمایی می‌گردد که جوان مومن حزب اللهی جرات دفاع از انقلاب اسلامی را نداشته باشد .

یکی از مطالبات رهبر انقلاب :درباره کتاب و کتابخوانی است که از۲۴ آبان تا ۳۰ آبان روز کتاب و کتابخوانی است.

و بیانات رهبر انقلاب در ۵ محور  در رابطه با کتاب مورد بررسی و مطالعه است :

۱-نقش و اهمیت کتاب در ارتقای فرهنگ جامعه .

۲-لزوم انس فردی و عمومی مردم با فرهنگ کتابخوانی به عنوان سبک زندگی ۳- بیان خسارت‌ها و آثار زیانبار بی‌توجهی به کتابخوانی و مطالعه. ۴-اهمیت نقش دولت و حاکمیت در احیای کتبی که میراث فرهنگی جامعه اند.

۵-توجه مسئولان فرهنگی در نشر کتاب‌های سالم و فاخر و نظارت درست مباحث پیرامون سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین سه نکته مد نظر قرار گیرد:  ۱-اصل و ضرورت اجرای این امر مطابق مصوبات قانونی و مورد  تفاهم دولت و مجلس و مورد حمایت نخبگان اقتصادی است منوط به اینکه با دقت و صحیح اجرا شود .

۲- دولت محترم باید با نظارت مستمر بر نحوه اجرا و بررسی پیامد های این طرح مانع گرانی بی رویه کالاها و خدمات شود .

۳- مردم حق دارند از چگونگی هزینه صحیح منابع حاصل از این صرفه‌جویی عظیم مطلع و تبعات مثبت این اقدام را در کشور مشاهده نمایند

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ :

وَالْعَصْرِإِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْرٍإِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ