* اسلام و حقوق مردم *

جمعه 1398/07/12

امام جمعه   شهرستان گیلانغرب حجت الاسلام والمسلمین  محمد رضا خاص امیری

خطبه اول:  موضوع : *  اسلام و حقوق مردم *

السلام عليکم ورحمتُ اللهِ وبرکاته

أَعُوذُ بِالله مِنَ الشَيطَانِ الرَجيم بِسمِ الله الرَحمنِ الرَحيم الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي لَا يَبْلُغُ مِدْحَتَهُ الْقَائِلُونَ وَ لَا يُحْصِي نَعْمَاءَهُ الْعَادُّونَ وَ لَا يُؤَدِّي حَقَّهُ الْمُجْتَهِدُونَ الَّذِي لَا يُدْرِكُهُ بُعْدُ الْهِمَمِ وَ لَا يَنَالُهُ غَوْصُ الْفِطَنِ الَّذِي لَيْسَ لِصِفَتِهِ حَدٌّ مَحْدُودٌ وَ لَا نَعْتٌ مَوْجُودٌ وَ لَا وَقْتٌ مَعْدُودٌ وَ لَا أَجَلٌ مَمْدُودٌ فَطَرَ الْخَلَائِقَ بِقُدْرَتِهِ وَ نَشَرَ الرِّيَاحَ بِرَحْمَتِهِ وَ وَتَّدَ بِالصُّخُورِ مَيَدَانَ أَرْضِهِ.ثم الصلاه والسلام علی اشرف الانبیاء والمرسیلن العبد الموید والرسول المسددالذی فی السماء احمد وفی الارضین به ابالقاسم المصطفی محمد (صلی الله علیه وآله وسلم )وعلی آله الاطیبین الطاهرین المعصومین سیما بقیه الله فی الارضین ولعن دائم علی اعدائهم اجمعین من الآن الی قیام یوم الدین .

عبادَالله اوصیکم وَنَفسي بِتَقوَي الله (خودم و همه شما خواهران و برادران ديني را به تقواي الهي و پرهيز از  محرّمات دعوت مي کنم.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

قال  الله تبارک وتعالی: انفال 24

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا إِذا تَدايَنْتُمْ بِدَيْنٍ إِلي‏ أَجَلٍ مُسَمًّي فَاکْتُبُوهُ   ........ وَ اللَّهُ بِکُلِّ شَيْ‏ءٍ عَليمٌ

بلندترین قرآن در بلندترین سوره در رابط حق الناس است.

قال ا... تبارک تعالی :  يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ كُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ

قال علی علیه السلام :  عَنْ أَبِي عَبْدِ اَللَّهِ عَلَيْهِ اَلسَّلاَمُ قَالَ قَالَ أَمِيرُ اَلْمُؤْمِنِينَ عَلَيْهِ اَلسَّلاَمُ : لَيْسَ بِوَلِيٍّ لِي مَنْ أَكَلَ مَالَ مُؤْمِنٍ حَرَاماً. 0(بحار النوار ج 104ص 296)

دوستدار من نیست آن کسی که مال مومنی را به حرام بخورد.

موارد رعایت حقوق دیگران :

1 – حق خداوند متعال:

الف : حق اطاعت و بندگی امام علی می فرماید: لَكِنَّهُ سُبْحَانَهُ جَعَلَ حَقَّهُ عَلَى اَلْعِبَادِ أَنْ يُطِيعُوهُ

ب : حق خیر خواهی برای دیگران امام می فرماید: مِن واجِبِ حُقوقِ اللّه ِ على عِبادِهِ  ، النَّصيحَةُ بمَبْلَغِ جُهْدِهِم   از جمله حقوق  واجب خدای متعال بر بندگانش این است که با تمام تلاش و کوشش خود نصیحت نمایند.

2 – حقوق رهبران :  فَقَدْ جَعَلَ اللَّهُ سُبْحَانَهُ لِي عَلَيْكُمْ حَقّاً بِوِلَايَةِ أَمْرِكُمْ .   به راستی خدای متعال برای من بر گردن شما حقی نهاده بواسطه اینکه ولی امر شما می باشم

3 – حقوق همنوعان حق الناس و ضرورت رعایت آن ف پیامبر اسلام می فرماید:

ألدّواوین ثلاثه:

1-  فدیوان لا یغفر اللَّه منه شیئا. ذره ای خداوند متعال چشم پوشی نمی کند.

2 -  و دیوان لا یعبؤ اللَّه به شیئا . خداوند متعال نسبت به آنها اعتنا و توجهی ندارد.

3 - و دیوان لا یترک اللَّه منه شیئا . کارهای که ذره ای از آن فرو گذار نمی شود.

1- کارهایی چشم پوشی نمی شود – شریک قرار دادن برای خداوند متعال – اناخیر شریک

2 – بخش که مورد عنایت  و توجه خداوند نیست – ظلم و ستم بنده نسبت به خود فیما بین خود و از آن صرف نظر می کند.

3 – کارهایی که که ذره ای از آن فرو گذار نمی کند – ظلم و ستم بندگان نسبت به دیگران است که چاره ای جزء قصاص ندارد. داستان مردی که در کربلا کیف پولش را بردند و امام جماعت کربلا عذاب یک خلال از مال مردم : حضرت عیسی علی النببنا و اله علیه  السلام را گذر بر قبری افتاد از خداوند در خواست کرد صاحب قبر را زنده فرماید : از ااز او احوالش را پرسید . عرض کرد من همان بار بر بودم روزی هیمه ای برای کسی می بردم خلالی از آن جدا کردم تا دندان  خود را خلال کنم از آن زمان که مرده ام عذاب همان خلال را می کشم

یک ذره دکمه ای مال غصبی و حق سادات در مال کسی باشد نماز ش قبول نیست

بی حجابی حق الناس است . علاوه بر اینکه حق خداوند رعایت نشده . حق الناس هم هست زندگی هم پاشیده می شود با یک نگاه  آن حضرت در برخورد عملی با حق الناس و رعایت آن نیز اهتمام زیاد می ورزید چناچه معاویه بن وهب می گوید از امام صادق پرسیدم : بحارالنوار ج 103 ص 143

بَلَغَنَا أَنَّ رَجُلًا مِنَ الْأَنْصَارِ مَاتَ وَ عَلَيْهِ دَيْنٌ فَلَمْ يُصَلِّ عَلَيْهِ النَّبِيُّ (ص) وَ قَالَ لَا تُصَلُّونَ عَلَى صَاحِبِكُمْ حَتَّى يُقْضَى عَنْهُ الدَّيْنُ  فقال الصادق علیه السلام : ذَلِكَ حَقٌّ

معاویه بن وهب از امام صادق پرسیدم به ما خبر رسیده که مردی از انصار از دنیا رفت در حالی که که بدهکار بود و رسول خدا بر وی نماز خواند و فرمود. بر او نماز بگذارید تا وقتی که قرضش ادا شود امام فرمود این درست است پس در بیان علت آن فرمود:

پیامبر خدا چنین کاری انجام داد تا مسلمانان رعایت حقوق دیگران را بیاموزند و حق یکدیگر را او نمایید و قرص و بدهکاری را سبک و کم اهمیت نشمارند.

بِسمِ الله الرَحمنِ الرَحيمِ

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿۱﴾ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿۲﴾ لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ ﴿۳﴾ وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ ﴿۴﴾

خطبه دوم سیاسی :

بِسمِ الله الرَحمنِ الرَحيمِ الحَمدُلله رَبِ العَالَمِين  الحمدلله الذی جعل اللیل لباسا والنوم سباتا وجعل النهار نشورا لک الحمد ان بعثتنی من مرقدی ولوشئت جعلته سرمدا حمدا دائما لاینقطع ابدا ولایحصی له الخلائق عددا .اشهد ان لا اله الا الله وحده لاشریک له  الاها واحدا  احدا صمدا فردا  حیا قیوما دائما ابدا ولم یتخذ شریک ولا ولدا واشهد ان محمدا عبده ورسوله ارسله بالهدی ودین الحق لیظهره علی الدین  ولوکره المشرکون بشیرا ونذیرا بین یدی الساعه

وَالصَّلاةُ وَالسَلام علي  اشرف الانبیا والمرسلین العبد الموید والرسول المسدد الذی فی السماء احمد وفی الارضین به ابالقاسم المصطفی محمد (صلی الله علیه وآله وسلم )َ والاصلاه والسلام علی وصی رسول رب العالمین یعسوب الدین عین الله وجه الله اسد الله الغالب أَمِيرِالمُومِنِين علی بی بن ابیطالب علیه السلام وصل   عَلي فاطِمَةَالزَهرا سَيِدَةِ نِساءالعَالَمِين وَصل علی سبطی نبی رحمه وسیدی شباب اهل الجنه والحسن والحسین وَعَلي عَلي بنَ الحُسَينِ  وَمُحمَّد بنِ عَلي وَجَعفَرِبنِ مُحمَّد وَمُوسَي بنِ جَعفَر وَعَلي بنِ مُوسَي وَمُحمَّدبنِ عَلي وَعَلي بنِ مُحمَّد وَ الحَسَنِ بنِ عَلي وَالخَلَّفَ الحُجَة أيُهَا القَائِمُ المُنتَظِرَ المَهدي صَلَّواتُ الله عَلَيهِم أجمَعيِن.

اللهم احفظ واید  وانصرقائدناالخامنه ای (حفظه الله)

عِبَّادَالله اوصیکم  وَنَفسي بِتَقوَي الله (خودم وهمه شما خواهران و برادران ديني را به تقواي الهي و پرهيز از  محرّمات  دعوت می کنم).

بسم الله الرحمن الرحیم

رهبر معظم انقلاب در دیدار فرماندهان رده های مختلف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیست و سومین مجمع عالی سپاه با حضور فرماندهان رده های مختلف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برگزار شد.

ازسال۶۴ پس از صدور فرمان تاریخی امام رضوان الله تعالی علیه مبنی بر تاسیس نیروهای سه گانه زمینی و هوایی دریایی هر دو سال یکبار این مجمع تشکیل می‌شود و به بررسی آخرین تحولات داخلی و خارجی و سازمانی می پردازد .

حسن ختام این اجلاس در طول این سال‌ها دیدار با فرماندهی کل قوا آیت الله العظمی امام خامنه ای حفظه الله است که امسال هم این دیدار با سخنرانی بسیار مهم و افق گشای رهبر انقلاب برگزار گردید.

فصل اول:سپاه نهاد و سازمانی انقلابی  در بین نهادهای انقلابی سپاه جزو نهادهای برآمده از انقلاب اسلامی است که ولادت و حرکت و رشد و بلوغش از دل تلاطم ها  و امواج حادثه ها آغاز شدو تداوم یافته وبه اوج رسیده است دوران پس از جنگ و طی این سی سال که جبهه بندیهای عمیق تر و پیچیده تر و گسترده تر شد سپاه به اوج بلوغ و تکامل خود رسیده و در راه تعالی و انحطاط و ریزش رویش سربلند و پیروز بیرون آمد و تاکنون می‌توان به این سازمان انقلابی به عنوان یک نهاد و سازمان معیار انقلابی نگریست.

راز این معیار شدن درچندنکته است: اول :سپاه در چهل سال گذشته در دوران های مختلف کمتر لغزیده و توانسته حرکات سازمانی و تشکیلاتی مجموعه خود را در مسیر صحیح انقلاب اسلامی ثابت ومستقیم نگه دارد.

دوم: در میدان ریزش ها و رویشهای نیروی اگرچه سپاه مانند  دیگر نهادها دچار این مسئله بوده لکن رویشهای آن بر ریزش ها غلبه داشته است.

سوم:در دوراهی تعالی و انحطاط یک سازمان سپاه پاسداران توانسته است خود را بالا بکشدو مسیر تعالی را به خوبی طی کند.

چهارم:تداوم طراوت جهاد و شهادت درطول سی سال گذشته تاکنون یکی از موجبات اصلی بلوغ و کمال سپاه در این دوران بوده خواهدبود.

پنجم:درخشش وتلالو  سپاه در عرصه‌های چون نوآوری و خلاقیت و ابتکاراتی  که موجب سرزندگی و بالندگی سپاس شده است.

۲-ورود به عرصه های گوناگون خدمات اجتماعی و امدادی فوقالعاده در حوادث طبیعی .

3- :نگاهی به گستره جغرافیایی مقاومت ۴- تلاش برای حفظ معنویت سپاه.

توصیه های افق گشا رهبر عزیز انقلاب برای تعالی بیشتر.

نبایدسپاه دچار پیری و محافظه‌کاری شود مرادپیری آدمها نیست و منظورروحیه است که باید جوان بماند راه های جوان ماندن سپاه:

یک جوانگرایی2- آماده برای مواجهه با حوادث بزرگ درهمه عرصه ها فرهنگی سیاسی اقتصادی و محرومیت زدایی سوم نگاه وسیع جغرافیایی مقاومت نگاه فرامرزی و امتداد عمق راهبردی از واجب ترین واجبات کشور لازمتراست  توجه به مقاومت در عراق و سوریه و یمن که از جمهوری اسلامی الگوبرداری شده است و به برکت مقاومت داعش به درک واصل شد و می‌رود آل سعود و آل ظلم نیز به سرنوشت صدام گرفتار شود و به زودی زود از بین می روند

چهارم نگاه عمیق به دشمن در مواجهه با او نباید ترسیدنباید عقب‌نشینی کرد نباید غفلت کرد و نباید دشمن را دست کم گرفت.

پنجم: هم افزایی با همه اجزای تشکیل دهنده نظام قوای سه گانه و سایر دستگاه ها .

ششم :مردمی بودن با مردم دوستی مردم پذیری و رفتار مردمی و پرهیز از رفتارهای خلاف آن دنیا طلبی و اشرافی گری .

۷ -کار جهادی در همه عرصه ها

هشتم: توکل و توسل و معنویت و دوری از گناه .

یک نقطه مهم و اساسی توصیه های راهبردی امام مسلمین به سپاه اگرچه در مخاطب با سپاه و فرماندهان آن است لکن با نگاه عمیق و مسئولانه می توان آن را توصیه راهبردی برای هر نهاد و سازمان انقلابی و مجموعه مرد می دانست لذا این رهنمودها نسخه علاج  همه گروه ها و سازمان ها برای جلوگیری از بیهودگی سازمانی و بی عملی تشکیلاتی دانست.

فصل دوم:

پیروزی راهبردی ایران بر استکبار: نگاهی به صحنه حوادث کشور و منطقه نشان می دهد استکبار به رهبری آمریکا در مقابل انقلاب اسلامی و مقاومت اسلامی دچار شکست شده است و ایران اسلامی به پیروزی راهبردی دست یافته است زیرا آمریکا در منطقه هرچه هزینه کرده به زیان او تمام شده و نتیجه عکس گرفته است تجهیز مالی و امکاناتی و تسهیلاتی دولت‌های مرتجع منطقه و گروههای استعمار ساخته تکفیری بیشتر دامان خود استکبار را گرفته است عراق سوریه و یمن نمونه های روشن آن است. ثانیا:فشارحداکثری آمریکا و غرب که بیشتر در عرصه اقتصادی با محوریت تحریم نفتی بوده تا به حال شک

 

ست خورده و انشاالله به شکست کامل خواهد رسید تحریم نفتی اگرچه مشکلات موقتی در پی داشته اما سود و منفعت دیرپا خواهد داشت به همین دلیل علی رغم این فشار و دشواری های معیشتی مردم صبو رمان شاخص های رونق اقتصادی از سال گذشته بهتر است در حالیکه همه نهادهای ذیربط سال ۹۸ سال کاهش رونق اقتصادی می دانستند طبق آمار از سوی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد یونیدو جمهوری اسلامی طی ۱۶ سال گذشته از رتبه ۹۵ میان صد و سی و پنج کشور با ارتقای چهل پله ۵۸ در سال ۲۰۱۸ دست یافته است.

ثانیاً این که مشکلات اقتصادی و دشواری های معیشتی مردم هم با نگاه به توانایی های داخلی قوی و منطقی با رویکرد مجاهدانه امکان پذیر است.

رابعا: بر همین مبنا های منطق مقاومت ثمرات آن است که باید در موضوع هسته ای اصلا کوتاه نیاییم :

اولا:سه گام گذشته با قدرت تکمیل شود و اساسا آن جایی برای گفتگو ندارد.

ثانیا: گام های بعدی باید با جدیت به شکل دقیق کامل و جامع تا حصول نتیجه ادامه یابد سازمان انرژی هسته ای مسئول آن است .

دشمن بیکار نخواهد نشست چرا هر روز برای جمهوری اسلامی  نقشه می کشد از قدرت مقاومت و اسلام می ترسد و ضربه دیده است .حضرت آقا فرمودند از هر طرف که نگاه می‌کنیم و محاسبه می‌کنیم می‌بینیم که ملت بزرگ ایران زیر سایه جمهوری اسلامی در مواجهه با دنیای ظلم و استکبار به پیروزی‌های راهبردی دست یافته و ان‌شاءالله این پیروزی تداوم خواهدیافت.

ومالنا آلا نتوکل علی الله و قد هدانا سبلنا ولنصبرن علی ماآذیتمونا و علی الله فلیتوکل المتوکلون ابراهیم ۱۲

سپاسگزاری ویژه از حافظان امنیت عمومی کشور نیروی انتظامی و تبریک هفته نیروی انتظامی به فرمانده محترم جانشین بزرگوارریاست محترم عقیدتی و حفاظت اطلاعات.

نیروی خدوم و شجاع انتظامی در راستای تامین امنیت مردم تاکنون ۱۳ هزار شهید و ۲۲ هزار جانباز تقدیم انقلاب اسلامی کرده است نیروی انتظامی برسه اصل آگاهی و پیشگیری و پیگیری استوار است همه مردم قدرشناس ایران اسلامی از اعماق دل از زحمات مخلصانه و شبانه روزی مجموعه شریف نیروی انتظامی تشکر می کنند از قسمت های مختلف که شامل فرماندهی و پلیس پیشگیری به عنوان بزرگترین فرماندهی در ناجا که شامل فرماندهی کلیه کلانتری ها پاسگاه های انتظامی فرودگاه راه آهن پلیس خدمات قضایی در آن های امدادی یگان‌های حفاظت سازمان‌ها صدا و سیما زندان‌ها تعزیرات پلیس راهنمایی و رانندگی راهور پلیس آگاهی اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز مبارزه با مواد مخدر پلیس اطلاعات و امنیت عمومی پلیس فتا مرزبانی پلیس بین الملل اینترپل یگان ویژه بازرسی ناجا مرکز فوریت های پلیسی و سایر بخشهای نیروی الهی

بیان کردن مشکلات شهرستان

سپس امام جمعه به روز مقاومت مردم گیلانغرب ۴ مهر اشاره داشته اند مطالبه به حق مردم منطقه این است این روز ثبت ملی شود و در تقویم برای همیشه ماندگار شود و اشاره داشتند که برای روز مقاومت حضور سخنران کشوری و حضور حداکثری را خواستار شدند وی در ادامه توصیه هایی به شهردار جدید داشتند تمام تلاش خود را به خرج دهد که بتواند خدمتگزار خوبی برای مردم باشد.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ   :         وَالْعَصْرِإِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْرٍإِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ