زندگی طیبه

جمعه 1398/06/22

امام جمعه   شهرستان گیلانغرب حجت الاسلام والمسلمین  محمد رضا خاص امیری

خطبه اول:  موضوع : *  زندگی طیبه *

السلام عليکم ورحمتُ اللهِ وبرکاته

أَعُوذُ بِالله مِنَ الشَيطَانِ الرَجيم بِسمِ الله الرَحمنِ الرَحيم الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي لَا يَبْلُغُ مِدْحَتَهُ الْقَائِلُونَ وَ لَا يُحْصِي نَعْمَاءَهُ الْعَادُّونَ وَ لَا يُؤَدِّي حَقَّهُ الْمُجْتَهِدُونَ الَّذِي لَا يُدْرِكُهُ بُعْدُ الْهِمَمِ وَ لَا يَنَالُهُ غَوْصُ الْفِطَنِ الَّذِي لَيْسَ لِصِفَتِهِ حَدٌّ مَحْدُودٌ وَ لَا نَعْتٌ مَوْجُودٌ وَ لَا وَقْتٌ مَعْدُودٌ وَ لَا أَجَلٌ مَمْدُودٌ فَطَرَ الْخَلَائِقَ بِقُدْرَتِهِ وَ نَشَرَ الرِّيَاحَ بِرَحْمَتِهِ وَ وَتَّدَ بِالصُّخُورِ مَيَدَانَ أَرْضِهِ.ثم الصلاه والسلام علی اشرف الانبیاء والمرسیلن العبد الموید والرسول المسددالذی فی السماء احمد وفی الارضین به ابالقاسم المصطفی محمد (صلی الله علیه وآله وسلم )وعلی آله الاطیبین الطاهرین المعصومین سیما بقیه الله فی الارضین ولعن دائم علی اعدائهم اجمعین من الآن الی قیام یوم الدین .

عبادَالله اوصیکم وَنَفسي بِتَقوَي الله (خودم و همه شما خواهران و برادران ديني را به تقواي الهي و پرهيز از  محرّمات دعوت مي کنم.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

قال  الله تبارک وتعالی: انفال 24

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَجِيبُوا لِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُمْ لِمَا يُحْيِيكُمْ وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ يَحُولُ بَيْنَ الْمَرْءِ وَقَلْبِهِ وَأَنَّهُ إِلَيْهِ تُحْشَرُونَ ﴿۲۴﴾

اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد چون خدا و پيامبر شما را به چيزى فرا خواندند كه به شما حيات مى ‏بخشد آنان را اجابت كنيد و بدانيد كه خدا ميان آدمى و دلش حايل مى‏ گردد و هم در نزد او محشور خواهيد شد

یکی از دعاهای کلید زیارت عاشورا که باید ورد زبانم باشد و این دعا خواست همه است همه خوبی ها و کرامت ها و ارزش ها دراین یک خط دعا است : کلید حل همه مشکلات است .

اَللّهُمَّ اجْعَلْ مَحْیاىَ مَحْیا مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ مَماتى مَماتَ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ

دو نوع زندگی کردن در قرآن

1 زندگی حیوان  است فقط به فکر خوردن و آشامیدن است . همه این زندگی را دارند .  هُوَ يُحْيِي وَيُمِيتُ وَإِلَيْهِ تُرْجَعُونَ                            به گیاهان هم حیات داده  يُحْيِي الْأَرْ‌ضَ بَعْدَ مَوْتِهَا     فقط توجه به جسم می شود زندگی حیوانی اصلاً زندگی نیست   إِنَّک لاَ تُسْمِعُ الْمَوْتَی ، اسمش مرگ است «أُولئِكَ كَالْأَنْعامِ    بعضی مثل حیوانات هستند حیوانات پوشش حیا ندارندبعضی از انسان ها تازه به این نتیجه  رسیده اند پوشش را کنار بگذارند . حیوانات حلال و حرام سرشان نمی شود ، وقتی کاه و یونجه جلویش می ریزی نمی گوید حلال است یا حرام از کجا آوردی یعنی حیوانات انصاف ندارند. مثل گرگ که به گله می زند یک گوسفند او را سیر می کند ، 50 گوسفند را می کشد. به فکر نیستند.

در بعضی جاها  بَلْ هُمْ أَضَلُّ  این همان است که حضرت علی فرمودند :    فَالصُّورَةُ صُورَةُ إِنْسَانٍ وَ الْقَلْبُ قَلْبُ حَيَوَانٍ .

هلاکت خانم ها و آقایان در چند چیز است رسول خدا فرمود : هلاَكُ نِسَاءِ أُمَّتِي فِي اَلْأَحْمَرَيْنِ

1- اَلذَّهَبِ - تجمل گرایی و چشم و هم چشمی

2 اَلثِّيَابِ اَلرِّقَاقِ  - لباس نازک و بدن نما  ، لباس بیرو و داخل فرق می کند

هَلاَكُ رِجَالِ أُمَّتِي:

1 فی تَرْكِ اَلْعِلْمِ نادانی نمی داند خانمش را با این وضع بیرون آورده چه چیزی مرتکب شده تصور بر این با مد  روز پیش می رود شراب عقل را از بین می برد

2 -  وَ جَمْعِ اَلْمَالِ جمع کردن مال از طریق حرام

دوری کردن از حرام : ابی نَیزَر پس نجاشی شاه حبشه بعد از مرگ پدر خدمت امیر المومنین آمد و دیگر بر نگشت حضرت یک مزرعه با او داد به نام مزرعه ابی نیزر خود حضرت هم گاهی می آمد به او کمک می کرد یک روز صبح حضرت آمد کمک ابی نیزر موقع ظهر حضرت  فرمود نهار هم چیزی داری به گفت آقا یک چیزی درست کردم در شان شما نیست خجالت می کشم برای شما بیاورم حضرت پرسید چه چیزی است گفت کدوی بدون روغن و ادویه حضرت فرمود: نان و زمین برای یک قطع نان کار کردند حضرت وقتی میل نمودند: فرمود وای بر آن کسی که  در این شکم لقمه حرام بریزد ابی نیزر دیدی ما هم با این کدو  سیر شدیم ، لذیذ ترین غذا ها لذتش در قضای دهان است برای زندگی که متناسب زندگی پیامبر اسلام و آل او باشد چهار اصل لازم است

1 زندگی کردن در این دنیا باید زندگی کرد حالا یا بنده خوب خدا یا بنده گنه کار خداوند است . داستان حضرت عیسی  و پیر مرد کشاورز

2 همراه بودن مشکلات با زندگی :

قرآن می فرماید :     لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ فِي كَبَدٍ براستى كه انسان را در رنج آفريده‏ ايم   انسان در سختی آفریدم حضرت علی علیه السلام فرمود : دَارٌ بِالْبَلَاءِ مَحْفُوفَةٌ     زندگی با بلا و سختی آمیخته است امام صادق به اصحابش فرمود :لا تَتَمَنَّوا المُستَحِيلَ   چیز محال از خدا نخواهید چه چیزی محال است . فرمود راحتی در دنیا

اشعث بن قیس برادرش مرد

حضرت فرمود :

1 -   إن صبرت جرى عليك القضاء وأنت محمود  -   اگر صبر کردی اجر می بری

2 -      وإن جزعت جرى عليك القضاء وأنت مذموم  -    مذمت می شوی

اگر خلبان  اعلام کند  هواپیما در اوج سه هزار پایی دارد سقوط می کند ، عده ای دعا می کنند ، عده ای موسیقی گوش وی دهند ، عده ای ناسزا می گویند همه با هم دارند این مرحله را طی می کنند زندگی هم همین طور است .

3 مهمان بودن در دنیا وقتی انسان مهمانی می رود خیلی راحت نیست نه می تواند لباس راحتی بپوشد نه به وسیله های خانه دست بزند ولی وقتی به خانه خود می رسد  می گوید هیچ جا خانه خود آدم نمی شود.

پیامبر فرمود: اِنَّ مَن فِی الدُّنیا ضَیفٌ وَ ما فِی اَیدیهِم عارِیةٌ وَ اِنَّ الضَّیفَ راحل

مردم در دنیا مهمان هستند هر چه دارند قرضی است مهمان بالاخره باید برود: چهار نفر حکومت بی نظیر  داشتند

1 سلیمان 2 ذوالقرنین 3 نمرود 4 بخت النصر نمرود با یک پشه نیمه فلج از دنیا رفت ، بخت النصر با شمشیر  و غلام خودش خواب دید بدن فلز سر طلا سینه مس و پاهایش آهن تعبیر حضرت دانیال فرمود : سه روز بیشتر زنده نیستی و غلامی خرید و شمشیری تا از او مراقبت کند اما با همان شمشیر از بین رفت .4 انتظار بر خلاف حوادث و واقعیات است خیلی چیزها می خواهیم اما نمی شود و برعکس اتفاق می افتد دختر می خواهد پسر  دار  می شود . پسر می خواهد دختر  دار می شود اولاد دوست دارد بچه دار نمی شود بچه نمی خواهد هشت هفت خدا به او بچه می دهد.

بِسمِ الله الرَحمنِ الرَحيمِ

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿۱﴾ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿۲﴾ لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ ﴿۳﴾ وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ ﴿۴﴾

خطبه دوم سیاسی :

بِسمِ الله الرَحمنِ الرَحيمِ الحَمدُلله رَبِ العَالَمِين  الحمدلله الذی جعل اللیل لباسا والنوم سباتا وجعل النهار نشورا لک الحمد ان بعثتنی من مرقدی ولوشئت جعلته سرمدا حمدا دائما لاینقطع ابدا ولایحصی له الخلائق عددا .اشهد ان لا اله الا الله وحده لاشریک له  الاها واحدا  احدا صمدا فردا  حیا قیوما دائما ابدا ولم یتخذ شریک ولا ولدا واشهد ان محمدا عبده ورسوله ارسله بالهدی ودین الحق لیظهره علی الدین  ولوکره المشرکون بشیرا ونذیرا بین یدی الساعه

وَالصَّلاةُ وَالسَلام علي  اشرف الانبیا والمرسلین العبد الموید والرسول المسدد الذی فی السماء احمد وفی الارضین به ابالقاسم المصطفی محمد (صلی الله علیه وآله وسلم )َ والاصلاه والسلام علی وصی رسول رب العالمین یعسوب الدین عین الله وجه الله اسد الله الغالب أَمِيرِالمُومِنِين علی بی بن ابیطالب علیه السلام وصل   عَلي فاطِمَةَالزَهرا سَيِدَةِ نِساءالعَالَمِين وَصل علی سبطی نبی رحمه وسیدی شباب اهل الجنه والحسن والحسین وَعَلي عَلي بنَ الحُسَينِ  وَمُحمَّد بنِ عَلي وَجَعفَرِبنِ مُحمَّد وَمُوسَي بنِ جَعفَر وَعَلي بنِ مُوسَي وَمُحمَّدبنِ عَلي وَعَلي بنِ مُحمَّد وَ الحَسَنِ بنِ عَلي وَالخَلَّفَ الحُجَة أيُهَا القَائِمُ المُنتَظِرَ المَهدي صَلَّواتُ الله عَلَيهِم أجمَعيِن.

اللهم احفظ واید  وانصرقائدناالخامنه ای (حفظه الله)

عِبَّادَالله اوصیکم  وَنَفسي بِتَقوَي الله (خودم وهمه شما خواهران و برادران ديني را به تقواي الهي و پرهيز از  محرّمات  دعوت می کنم).

بسم الله الرحمن الرحیم

قال تبارک و تعالی: قمر آیه 54.55

إِنَّ الْمُتَّقِينَ فِي جَنَّاتٍ وَنَهَرٍ -  در حقيقت مردم پرهيزگار در ميان باغها و نهرها

فِي مَقْعَدِ صِدْقٍ عِنْدَ مَلِيكٍ مُقْتَدِرٍ - در قرارگاه صدق نزد پادشاهى توانايند

تجلی ابعاد  نهضت حسینی  در جهان امروز : با تشکر از مردم ، هیئت ها و مسئولان محترم ، فرماندار ، ادارات ، ارگان ها شهر داری و شورا ها فرگیری و گستردگی مراسم عشورای حسینی در کشور های مختلف که در سالهای اخیر به اوج خود رسیده است بعد جهانی و گستردگی نهضت حسینی را آشکار کرده است این حضور که امسال ارتباط معنا داری است  با تبلور جبهه فراگیر مقاومت یافته است نماینگر پویایی و زایندگی این نهضت و واجد این پیام است که عاشورا می تواند : همه آزادیخواهان و عدالت طلبان دنیا را به هم پیوند دهد و شبکه بین المللی مقاومت را ایجاد کنند.

گفتمان مقاومت با اتکا به ارزشهای اسلامی و الهام گرفته از فهنگ عاشورایی که در عرصه میدانی با ایثار گری و از خود گذشتگی مدافعان حرم و رزمندگان الهام گرفته از نهضت  حسینی در قالب سازمان های مقاومت  نظیر حزب الله لبنان – انقلاب –انصار – یمن – حشد الشعبی عراق – دفاع وطنی سوریه – فاطمیون – و زینبیون و حیدریون افغانستان و پاکستان تجلی یافته توانست در عین خنثی سازی توطئه دشمن و اقبال مسلمانان را به فرهنگ مقاومت و عشورا را جلب کنند. که بعد از پیروزی شکوه مند انقلاب اسلامی به وقوع پیوست. .

2 – گام سوم کاهش تعهدات بر جامی ایران و فرصت دوباره غرب : 14 شهریور فرصت 60 روزه دوم ایران به طرف های باقیمانده در توافق هسته ای موسوم به برجام پایان یافت – برهمین اساس رئیس جمهور آغاز گام سوم را اعلام کرد . یکی از ارکان گام سوم  این است که ایران گاز دهی به سانتریفیوژ های نسل جدید را آغاز می کند – طبق برجام قرار بود ایران از سال یازدهم پس از اجرای برجام گازدهی به ماشین های سانتر یفیوژ آی ار 6 را آغاز کند که با برداشتن گام سوم عملاً این تعهد برجامی کنار می رود.

اقدام دیگر ایران در این گام – راه اندازی زنجیره 20 تایی ماشین آی ار 4 است که طبق برجام قرار بود ابتدای سال یازدهم توافق هسته ای این کار انجام شود که این تعهد رسماً کنار گذاشته شد.

با برداشتن گام سوم هسته ای ایران هشدار را به غرب و نهادهای بین المللی داد که این گام ها تا ابد نمی تواند باشد و خواسته همه این است که عملکرد دولت این باشد که گام چهارم نهایی کاهش تعهد ات بر جامی باشد

3 – شکست تروریسم اقتصادی امریکا علیه ایران – نزدیک 15 ماه از خروج امریکا از برجام و همچنین تلاش مکرر این کشور برای اعمال حدا اکثری تحریم های ضد ایرانی آن می گذرد و می توان گفت که این کشور از تمام گزینه های خود برای اعمال فشار بر ایران و تغییر رفتار آن استفاده کرد که بحول قوه الهی و درایت رهبر معظم انقلاب با شکست مواجه خواهد شد.

با وجود تحریم ها علیه ایران اقتصاد نه تنها مقاوم بوده بلکه فرایند رشد را هم دنبال می کند که این نشان از فرسایشی شدن  جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران و بی اثر شدن تحریم های ضد ایرانی است.

اقتصاد مقاومتی را می توان الگویی دانست که در تمام شرایط و زمان ها می تواند به کمک اقتصاد امده و آسیب های ناشی از تحریم و فشار کشور را کاهش دهد .

امریکا هر چه در توان داشت از همه گزینه ها برای فشار بر ایران استفاده نمود تا سبب تضعیف کشور شود و عرصه را بر مردم ایران تنگ کند اما گذشت زمان نشان داد که اقتصاد ایران با بهره گیری از توصیه های مقام معظم رهبری توانست در برابر تحریم ها ایستادگی کند و با کمک دانش فنی برای تولید بومی اقدامات گسترده ای انجام دهد.

رشوه ای که برای آمریکا رسوایی به بار آورد. پیشنهاد رشوه مقامات آمریکایی به خدای هندی نفتکش ایرانی – سقوط اخلاقی و سیاسی و استیصال آمریکا را نشان می دهد.

به غربگرایان گفته  می شود دوران افول ،  همان طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند شروع شده است و این کشور را درمسیر نوعی سقوط از قدرت برتر به قدرت میانی قرار داده است

عبدالباری عطوان سر دبیر روز نامه رالیوم با اشاره به تأیید تطمیع کاپیتان کشتی ایرانی از سوی کاخ سفید اعلام کرد این  امر سطح  ورشکستگی اخلاقی آمریکا را به ما و دیگران نشان داد و اثبات کرد آمریکا در محاصره اقتصادی خود علیه ایران نا کام بوده است

باز گشایی مدارس و استفاده از وسایل داخلی با کیفیت به نیازمندان – هفته دفاع مقدس و روز مقاومت مردم عزیز مان ( گیلانغرب) را داریم  و آنرا برگزار می کنیم .

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ   :         وَالْعَصْرِإِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْرٍإِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ