مصادیق فساد

جمعه1397/08/18

امام جمعه شهرستان گیلانغرب حجت الاسلام والمسلمین محمد رضا خاص امیری

خطبه اول:  موضوع : * مصادیق فساد: *

السلام عليکم ورحمتُ اللهِ وبرکاته

أَعُوذُ بِالله مِنَ الشَيطَانِ الرَجيم بِسمِ الله الرَحمنِ الرَحيم الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي لَا يَبْلُغُ مِدْحَتَهُ الْقَائِلُونَ وَ لَا يُحْصِي نَعْمَاءَهُ الْعَادُّونَ وَ لَا يُؤَدِّي حَقَّهُ الْمُجْتَهِدُونَ الَّذِي لَا يُدْرِكُهُ بُعْدُ الْهِمَمِ وَ لَا يَنَالُهُ غَوْصُ الْفِطَنِ الَّذِي لَيْسَ لِصِفَتِهِ حَدٌّ مَحْدُودٌ وَ لَا نَعْتٌ مَوْجُودٌ وَ لَا وَقْتٌ مَعْدُودٌ وَ لَا أَجَلٌ مَمْدُودٌ فَطَرَ الْخَلَائِقَ بِقُدْرَتِهِ وَ نَشَرَ الرِّيَاحَ بِرَحْمَتِهِ وَ وَتَّدَ بِالصُّخُورِ مَيَدَانَ أَرْضِهِ.ثم الصلاه والسلام علی اشرف الانبیاء والمرسیلن العبد الموید والرسول المسددالذی فی السماء احمد وفی الارضین به ابالقاسم المصطفی محمد (صلی الله علیه وآله وسلم )وعلی آله الاطیبین الطاهرین المعصومین سیما بقیه الله فی الارضین ولعن دائم علی اعدائهم اجمعین من الآن الی قیان یوم الدین .

عبادَالله اوصیکم وَنَفسي بِتَقوَي الله خودم وهمه شما خواهران وبرادران ديني را به تقواي الهي وپرهيز از  محرّمات دعوت مي کنم.

خطبه اول:    قال تبارک و تعالی: «یا أیّها الّذینَ آمَنُوا إتّقُوا اللهَ وَ کُونُوا مَعَ الصّادِقین»

مصادیق فساد:

1ـ عدم اطاعت از سخنان پروردگار و ائمه و انبیا: هر اندازه برای پروردگار هزینه کنی و احترام بگذاری، همان اندازه خداوند احترام می گذارد؛ مثل امام حسین ـ علیه السلام ـ که تمام هستی اش را گذاشت.

2ـ اسراف: یکی از گناهان کبیره اسراف است؛ چون اسرافگر منابع را هدر می دهد و باعث می شود سرمایه ها از بین بروند.

قرآن کریم می فرماید: «وَ لا تُطیعُوا أمرَ المُسرِفینَ الّذینَ یُفسِدونَ فی الأرضِ» (به سخن کسانی که اهل اسراف هستند، گوش نسپارید).

قال الله تبارک و تعالی: «وَکُلُوا واشرَبُوا ولا تُسرِفُوا إنّه لایُحِبُ  المُسزِفین» ( [از نعمت های خدا] بخورید و بیاشامید [از آنچه بر شما حلال شده]، ولی از حد نگذرانید؛ هرآینه خداوند دوست ندارد تجاوزکاران را)؛ یعنی خداوند مسرفین را دشمن می دارد. بعضی از مفسرین فرموده اند: هر که را خدا دوست ندارد، اهل عذاب است؛ زیرا محبت خدا به معنی رساندن ثواب است.

در تفسیر مجمع البیان می نویسد: طبیب هارون الرشید، مرد نصرانی به نام بُختَیشُوع، روزی به واقدی گفت: «آیا در قرآن شما چیزی از علم طب هست»؟ گفت: «بله، خداوند تمام طب را در نیم آیه جمع کرده است و فرموده: "کُلُوا وَالشرَبُوا وَ لا تُسرِفُوا"». «از پیغمبر شما چیزی در رابطه با طب رسیده»؟ گفت: «بله، جمله معروف "المِعدَهُ بَیتُ الدّاء" (معده، خانه دردها و رنج هاست و پرهیز کردن، سرّ همه دواها). نصرانی گفت: «کتاب شما و پیغمبر شما از طب چیزی فروگذار نکرده و برای جالینوس چیزی نگذاشته است».

در سوره غافر می فرماید: «کذالِکَ یُضِلّ اللهُ مَن هوَ مُسرِفٌ مُرتابٌ» (خداوند هدایت نمی کند و عقوبت نمی کند هر اسراف کننده و شک آورنده ای را).

در سوره بنی اسرائیل آمده: «إِنَّ الْمُبَذِّرينَ‏ كانُوا إِخْوانَ الشَّياطينِ وَ كانَ الشَّيْطانُ لِرَبِّهِ كَفُورا» (اسراف مکن و مال خودت را پراکنده مساز؛ هرآینه اسراف کنندگان برادران شیطانند و در دوزخ با ایشان قرین اند و شیطان به پروردگارش و نعمت های بی پایان او سخت منکر و کفران کننده است).

معنی اسراف و انواع آن: اسراف به معنای تجاوز از حد و زیاده روی کردن است.

1ـ کمیت: از جهت کمیت است که صرف کردن مال است در موردی که سزاوار نیست شرعاً یا عقلاً؛ هر چند به مقدار درهمی باشد.

2ـ کیفیت: یا از جهت کیفیت است و آن، صرف کردن مال است در موردی که سزاوار است، لکن بیشتر از آنچه شایسته است؛ مانند اینکه لباسی به قیمت 500 تومان بخرد، آن را بپوشد؛ در حالی که لباسی که لایق حال و شأن اوست، 100 تومان است.

حضرت امیرالمؤمنین می فرماید: «برای اسراف کننده سه نشانه است: 1. می خورد آنچه سزاوار نیست بخورد. 2. می پوشد آنچه را که سزاوار و لایق به شأن و حال او نیست بپوشد. 3. می خرد آنچه را که سزاوارش نیست بخرد».

در تفسیر منهاج می نویسد: کفار عرب معظم اموال خود را به ریا و دیدن مردم خرج می کردند و جهت یک میهمان، شتران متعدد ذبح می نمودند تا مردم ایشان را به سخاوت ستایش کنند. خداوند متعال این کارشان را نکوهش می کند.

امام صادق ـ علیه السلام ـ می فرماید: «جز این نیست که خداوند اقتصاد (میانه روی) را دوست دارد و اسراف را دشمن می دارد؛ حتی دور انداختن هسته خرما؛ زیرا آن هم به کار می آید برای بذر نخل و خوراک شتران و همچنین ریختن بقیه آبی که خورده ای».

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ  وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ

"خطبه دوم :سیاسی (مناسبتهای هفته )"

بِسمِ الله الرَحمنِ الرَحيمِ الحَمدُلله رَبِ العَالَمِين  االحمدلله الذی جعل اللیل لباسا والنوم سباتا وجعل النهار نشورا لک الحمد ان بعثتنی من مرقدی ولوشئت جعلته سرمدا حمدا دائما لاینقطع ابدا ولایحصی له الخلائق عددا .

اشهد ان لا اله الا الله وحده لاشریک له  الاها واحدا  احدا صمدا فردا  حیا قیوما دائما ابدا ولم یتخذ شریک ولا ولدا واشهد ان محمدا عبده ورسوله ارسله بالهدی ودین الحق لیظهره علی الدین  ولوکره المشرکون بشیرا ونذیرا بین یدی الساعه

وَالصَّلاةُ وَالسَلام علي  اشرف الانبیا والمرسلین العبد الموید والرسول المسدد الذی فی السماء احمد وفی الارضین به ابالقاسم المصطفی محمد (صلی الله علیه وآله وسلم )َ والاصلاه والسلام علی وصی رسول رب العالمین یعسوب الدین عین الله وجه الله اسد الله الغالب أَمِيرِالمُومِنِين علی بی بن ابیطالب علیه السلام وصل   عَلي فاطِمَةَالزَهرا سَيِدَةِ نِساءالعَالَمِين وَصل علی سبطی نبی رحمه وسیدی شباب اهل الجنه والحسن والحسین وَعَلي عَلي بنَ الحُسَينِ  وَمُحمَّد بنِ عَلي وَجَعفَرِبنِ مُحمَّد وَمُوسَي بنِ جَعفَر وَعَلي بنِ مُوسَي وَمُحمَّدبنِ عَلي وَعَلي بنِ مُحمَّد وَ الحَسَنِ بنِ عَلي وَالخَلَّفَ الحُجَة أيُهَا القَائِمُ المُنتَظِرَ المَهدي صَلَّواتُ الله عَلَيهِم أجمَعيِن.

اللهم احفظ واید  وانصرقائدناالخامنه ای (حفظه الله)

اعِبَّادَالله اوصیکم  وَنَفسي بِتَقوَي الله خودم وهمه شما خواهران وبرادران ديني را به تقواي الهي وپرهيز از  محرّمات  دعوت می کنم

بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه دوم سیاسی :   مناسبت ها

قال علی بن مهزیار: قُلتُ لأبی جعفر ـ علیه السلام ـ  (امام جواد ـ علیه السلام ـ): «جُعِلتُ فِداک زیارهُ الرّضا ـ علیه السلام ـ أفضَل أم زیارهُ أبی عبدِالله الحسین ـ علیه السلام ـ »؟ فقال: « زیارهُ أبی ـعلیه السلام ـ أفضل وَ ذلکَ أنّ أبا عبدالله ـ علیه السلام ـ یَزورُهُ کُلّ النّاس وَ أبی ـ علیه السلام ـ لا یَزورُهُ إلّا الخَواصُّ من الشّیعَه» (فرمود: زیارت پدرم فضیلت بیشتری دارد؛ زیرا أباعبدالله را  هه مردم، اما پدرم را جز شیعیان برگزیده زیارت نمی کنند و هر کس به زیارت حضرت بیاید، در روز قیامت در سه جای هراسناک و سخت نجاتش می دهیم: 1. در وقتی که نامه های اعمال از راست و چپ پراکنده شوند، 2. در هنگام گذشتن از صراط، 3. در موقع سنجیدن اعمال).

یکی از مناسبت ها لیله المبیت است؛ از مهمترین زمان ها که پیامبر اسلام هجرت تاریخی و سرنوشت ساز خود را از مکه به مدینه آغاز کرد. این سفر بعد از سال ها صبر و تحمل، در مقابل فرعون ها و مشرکان مکه شکل گرفت و نیازمند یک فداکاری عظیم داشت که حضرت امیرالمؤمنین با شجاعت تمام و با خوابیدن در بستر آن حضرت، نقشه دشمنان که قصد نابودی پیامبر گرامی اسلام را با ترور تدارک دیده بودند، خنثی نمود. 40 نفر از هر طایفه قصد داشتند پیامبر اسلام را در بستر قطعه قطعه کنند. چنین بود که سفر تاریخی پیامبر اسلام در اول ربیع الاول که به معنای نقطه آغاز حرکت برای گسترش دین اسلام و پایه گذاری حکومت اسلامی در مدینه و بعد در سراسر عالم محسوب می شود، با جانبازی حضرت علی ـ علیه السلام ـ با موافقت کامل به انجام رسید و توطئه دشمنان نقش بر آب شد.

این اقدام امیرالمؤمنین از چنان اهمیتی در پیشگاه خداوند متعال برخوردار است که در نزد فرشتگان به آن مباهات می کند و می فرماید: «وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ يَشْري نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللَّهِ وَ اللَّهُ رَؤُفٌ بِالْعِباد» (بقره/207). نقل شده است که خداوند به حضرت جبرائیل و میکائیل وحی فرستاد: «من بین شما برادری ایجاد کردم و عمر یکی از شما را طولانی تر کردم. کدام یک از شما حاضر است ایثار به نفس کند و زندگی دیگری را بر خود ترجیح دهد»؟ هیچ یک حاضر نشد. به آنان وحی شد که: «اکنون حضرت علی ـعلیه السلام ـ در بستر خوابیده است و آماده نثار جان خود خواهد بود. به زمین بروید و حافظ و نگهبان جان او باشید».

آماده فدا شدن در راه ولایت و امامت، درسی که حضرت علی ـ علیه السلام ـ به همه ما می آموزد. نفرمود: «آقا! من جوانم؛ چرا من؟ هزار آرزو دارم». نمونه هایی چون شهید حسن طهرانی مقدم، خود را فدای رهبری، ولایت و نظام اسلامی کردند. برای توان موشکی که خار چشم دشمنان نظام است، خیلی تلاش کرد که در منطقه نقطه ای امن برای دشمن وجود ندارد. پیامبر اسلام و حضرت علی ـ علیه السلام ـ لحظه ای در مقابل دشمنان کوتاه نیامدند، تسلیم نشدند، خسته نشدند. درس است برای امروز ما در مقابل فرعون و ابوجهل های زمان در مقابل استکبار.

رهبر معظم انقلاب در سخنرانی اخیر خود به مناسبت 13 آبان با دانش آموزان و دانشجویان، در چند محور فرمایش داشتند:

1ـ اربعین، رزمایش عظیم مسلمین و تبریک به کسانی که حضور پیدا کردند،

2ـ تشکر از مردم و دولت عراق،

3ـ دستگاه های تبلیغاتی غرب به دلیل ناتوانی از درک عظمت اربعین، یا با توطئه سکوت از کنار آن گذشتند یا با ارائه تحلیل های خصمانه و غلط، ادعا کردند که کار دولت های ایران و عراق است،

4ـ واقعیت حرکت اربعین، اما چیزی جز عشق، ایمان و جوشندگی خون شهیدان والا مقام نیست و روز به روز هم قویتر، بهتر و پخته تر و جاافتاده تر برگزار خواهد شد و غرب هم از آن ضربه خواهد خورد.

13 آبان تبلور چالش میان ایران و آمریکا: در 13 آبان سه اتفاق افتاد که هر سه به نحوی با آمریکا مرتبط است:

1ـ تبعید امام به خاطر کاپیتولاسیون (مصونیت مستشاران آمریکایی در ایران)؛ امام آن نطق طوفانی سال 43 را انجام داد و به دنبال آن تبعید شد.

2ـ کشتار دانش آموزان 57 جلوی دانشگاه به دست رژیم دست نشانده آمریکا.

3ـ حادثه سفرات و لانه جاسوسی آمریکا که سیلی متقابل ایران به آمریکا بود؛ یعنی انقلاب این قدرت را به ملت داد در مقابل حرکت آنها این سیلی محکم را بزند و آمریکا را تحقیر کند.

* 40 سال چالش میان ایران اسلامی و آمریکا: مجموعه این سه حادثه، یک چالشی را نشان می دهد بین ایران و آمریکا. این چالش تا امروز ادامه دارد. انواع و اقسام تحرکات هم از سوی دشمن در این 40 سال اتفاق افتاده است:

1ـ اقدامات نظامی اولین گزینه آمریکاست؛ طبس، هشت سال جنگ تحمیلی، حمله به ایرباس، حمله به سکوی نفتی.

2ـ جنگ اقتصادی: در طول این 40 سال بوده؛ مربوط به امروز نیست. حالا آمریکایی ها در واقع سر خودشان و دولتشان را کلاه گذاشتند که می خواهند بگویند یک کار جدید می کنیم. 40 سال است به شکل های مختلف تحریم اقتصادی علیه ما دارند. حالا یک روز نفت است، یک روز معامله است، یک روز تجارت است، یک روز سرمایه گذاری؛ انواع و اقسامش را داشته است.

در بحث CFT  و FATF   که شورای نگهبان آن را رد کرده، تشبیه کرده اند به یک عملیات سخت و نفس گیر در دل تاریکی شب که یکدفعه منور زده شود، همه جا را روشن کند. چند سؤال دارم: چه اتفاقی می افتد؟ اگر این منور از طرف نیروهای خودی زده شود، چه عنوانی بر آنها بار می شود؟ تعداد کشورهای عضو 33 نفر است. با پذیرفتن آن هیچ اتفاقی نمی افتد، اوضاع بدتر می شود. عضو ناظر آن اسراءیل و عربستان است. نمایندگان مجلس! کاری نکنید که الان ملت اوضاع زمان قاجار را بررسی می کنند، آنها را لعن و نفرین می کنند، به خاطر پذیرش قراردادهای ننگین، شما را هم بعدها لعن کنند. أین تذهبون؟ دبیر FATF گفته: اصلاً استثناهایی که جمهوری اسلامی ایران زده، نمی پذیرد و هیچ گونه تعهدی در رابطه با هیچ برنامه ای از تحریم ها نمی دهد. آقا! تحریم ها دیگر کارگر نیست. نمی شود جمهوری اسلامی ایران را تحریم کرد و دنیا به نفت و انرژی ها نیازمند است. قلب تپنده دنیا ایران است!

* جنگ رسانه ای داشتند. دلایل مغلوب شدن آمریکا در این 40 سال:

1ـ دلیل اول: آمریکا حمله را شروع کرده، کارهای فسادانگیز را شروع کرده، تحریم را او انجام داده، حمله نظامی را او شروع کرده، اما به مقاصد خودش نرسیده. این دلیل شکست آمریکاست.

2ـ هدفش از تحریم، فلج کردن و عقب نگه داشتن کشور بود، کشور و اقتصاد کشور فلج شود. نتیجه این شد که حرکت به سمت خودکفایی در کشور سرعت گرفته.

3ـ قدرت آمریکا و هیمنه آمریکا در دنیا رو به افول است. دیگر در سازمان ملل تمام دنیا به آمریکا می خندد، در تحریم نفتی، کشورها همراهی نمی کنند؛ هشت کشور را استثنا کرد.

4ـ هم قدرت نرم و هم قدرت سخت در نظام و اقتصادی فرسوده شده که 15 تریلیون بدهکار است، قریب به 800 میلیارد دلار کسری بودجه دارد.

* اما حرکت جمهوری اسلامی ایران رو به جلو و پیشرفت بوده است.

سفارش رهبر انقلاب:

1ـ دشمنی با آمریکا را فراموش نکنید، فریب لبخند دشمن را نخورید. خوب این دشمنی تا کی ادامه دارد؟ جواب: تا وقتی که آمریکا آدم شود و سیطره جویی خودش را کنار بگذارد.

2ـ در مقابل دشمن باید مقاومت کرد، ایستاد و جنگید؛ کوتاه نیائیم.

3ـ جوان ها خودشان را در قبال مسأله پیشرفت مسئول بدانند.

4ـ نیاز اصلی کشور عبارت است از همت بلند شما. و انشاءالله آینده این کشور به مراتب از گذشته آن بهتر و درخشان تر است.

مشکلات شهرستان گیلان غرب:

1ـ بحث شهر منطقه جنگی که امتیازاتی دارد. ما از مسئولان امر می خواهیم شامل همه بشود؛ نه فقط یک قشر خاص مثل آموزش و پرورش، بلکه همه ادارات و سازمان ها و نیروهای نظامی و انتظامی و بسیج.

2ـ نیازمندی شهرستان به یک میدان میوه و تره بار.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

وَالْعَصْرِإِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْرٍإِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ